Hasiči opět zajišťují z Ostravy převoz českých občanů domů

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) zajistil během necelé neděle 29.3.2020 převoz celkem devíti českých občanů, vracejících se hlavně z Bruselu a Londýna, až do jejich domovů ve stejném kraji. Tentokrát menším hasičským autobusem VW Transporter. Čekal je na parkovišti naproti ostravského Domu kultury. Po individuálních jednáních s hygienikem o podmínkách karantény je rozvezl například po Ostravě, do Frýdku-Místku, Příbora a Krnova.

Hasiči vedle tohoto rozvozu v neděli organizovali na stejném místě příjem celkem 13 osob, které dovezl do Ostravy autobus Policie ČR. Pro komfortní práci hygieničky Krajské hygienické stanice v Ostravě uzpůsobili své mobilní operační středisko v užitkovém automobilu Ford přímo na parkovišti. Někteří cestující využili k odvozu domů služeb svých příbuzných a známých, někdy využili služeb autobusu Transdev.

Posádku menšího autobusu VW tvořili dva příslušníci HZS Moravskoslezského kraje, kteří byli opatřeni ochrannými pomůckami – ochranným oblekem a rukavicemi, filtrační maskou, respirátorem a ochrannými brýlemi. Ve vozidle byla pro potřeby převozu vytvořena provizorní přepážka, která oddělovala posádku vozidla od ostatních cestujících. 

Další dvě desítky osob, které se kvůli koronavirové nákaze vracejí složitě z ciziny domů, očekává hygienička s hasiči na parkovišti u Domu kultury Ostrava ještě v neděli večer, a to ve dvou skupinách. Zřejmě i některé z těchto cestovatelů pak budou rozvážet hasičská vozidla.

Například v noci ze čtvrtku na pátek moravskoslezští hasiči (HZS MSK) převezli domů 12 osob, vracejících se z evropských zemí, od železničního nádraží v Ostravě-Svinově velkým hasičským autobusem. Dalších deset dalo po výstupu ze soukromého autobusu ve Svinově přednost individuálnímu odvozu soukromými osobními automobily (příbuzných a známých). Cestující rozvezl autobus například do Frýdku-Místku, Kopřivnice, Českého Těšína či Krnova. 

(ab)