Onkologická kavárna oslavila rok od svého otevření

Přesně před rokem se prostory jedné z čekáren Kliniky onkologické FN Ostrava proměnily v kavárnu. Díky dobrovolníkům a sponzorům tam mohou strávit čas čekáním na vyšetření s šálkem kávy, čaje nebo jiného nealkoholického nápoje nejen pacienti, ale také jejich doprovod. Poděkování 30 dobrovolníkům dnes předal ředitel nemocnice, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči i přednosta kliniky.

Obsluhu v kavárně zajišťují dobrovolníci. Mezi nimi i čerstvá držitelka ocenění Dobrovolník roku 2022, které uděluje Statutární město Ostrava, Stanislava Kucharská. „Největší odměnou je, když přijde pacient a řekne, že se sem za námi těšil. Vaření kávy není to nejdůležitější. My si s pacienty hlavně povídáme. Ale nemyslete si, není to žádné smutnění! Vyprávíme si vtipy, zasmějeme se, a je nám spolu dobře,“ přiblížila chod kavárny usměvavá žena.

Narozeninový dort pomohla rozkrojit i PhDr. Andrea Polanská, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči, která je velkou podporovatelkou dobrovolnických aktivit v nemocnici. „Chtěla bych poděkovat nejen dobrovolníkům a velkým podporovatelům, ale i drobným dárcům, kteří už přispěli téměř 192 tisíci korunami na rekonstrukci těchto prostor.“

Příští rok na jaře by kavárna měla dostat zcela novou podobu. Projekt bez nároku na odměnu zpracovala Ing. Arch. Lucie Šidlová, hlavní architekt města Frýdku – Místku. Význam takovéhoto prostředí vyzdvihl i přednosta Kliniky onkologické doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA. „Vedení kliniky se snaží klást důraz na to, aby se všichni zdravotníci chovali co nejpřátelštěji, aby ta stigmatizace, kterou rakovina vyvolává v našich pacientech i jejich blízkých, byla co nejmenší. A částečně také odbouráváme ten tereziánský, rakousko-uherský pohled na zdravotnictví. A v tom nám ta kavárna moc pomáhá,“ uvedl v rámci slavnostního setkání docent Cvek.

Mezi hlavní partnery a podporovatele Onkologické kavárny patří Kofola, Makro Cash & Carry Ostrava, rodinná pražírna Laura Coffee, Lactalis – Mlékárna Kunín, Moravskoslezské cukrovary s.r.o. – odštěpný závod Opava, Balmeto cz, Xenium Europe, Sonnentor.