PRO VELKÝ ZÁJEM BYL PŘIDÁN DALŠÍ KONCERT KLASIKY NA PLÁTNĚ

Česká filharmonie a členové Hudby Hradní stráže a Policie ČR při slavnostním zahajovacím koncertu MHF Leoše Janáčka v Domu kultury města Ostravy. Foto: Jiří Zerzoň

Některé úspěšné filmy dopomohly řadě perel klasické hudby takříkajíc „mezi lidi“. Jako příklad můžeme uvést Straussovy explozívní hudebně-filozofické úvahy na nietzschovský námět s názvem Tak pravil Zarathustra, které široké publikum zaznamenalo až díky Kubrickově filmové Vesmírné odyseji (1968). Tato skladba zahájí koncerty Janáčkovy filharmonie nazvané Klasika ve filmu ve dnech 8. a 9. května 2019 v Domě kultury města Ostravy. Druhý koncert byl do kalendáře přidán, protože první ohlášený byl téměř okamžitě vyprodán.

Filmová hudba od té doby zaznamenala ještě další nárůst zájmu, rozvinul se obchod s nahrávkami a vznikl samostatný segment publika zaměřený právě na ni. V

edle lukrativních nových skladatelských zakázek se ale i mnoho starších skladeb dočkalo řady ikonických využití právě u filmu. Některé z nich zazní i na těchto koncertech. Třeba Bartókovu Hudbu pro smyčce, percuse a celestu můžete vystopovat ve čtrnáctém Kubrickově filmu Osvícení s Jackem Nicholsnem v hlavní roli nebo ve snímku V kůži Johna Malkoviche s Johnem Cusackem, Cameron Diaz a Johnem Malkovichem, který ve fikci hraje sám sebe. Části Beethovenovy Sedmé zase použili filmaři např. v britsko-australsko-americkém historickém dramatu ověnčeném Oscarem Králova řeč. A Wagnerova Jízda Valkýr z opery Valkýra zaznívá např. v americkém kultovním filmu Francise Forda Coppoly z roku 1979 Apokalypsa nebo v televizním snímku BBC Hawking popisující doktorandské studium Stephena Williama Hawkinga na Cambridgeské universitě, na jehož začátku zjistil, že je vážně nemocný a lékaři mu nemohou pomoci.
Kromě toho se můžete těšit na ukázky z tvorby „kovaných“ tvůrců filmové hudby jakými jsou Nino Rota, Ennio Morricone, John Williams a další.
Koncerty v domě kultury začínají v 19 hodin a vstupenku pořídíte již za 160 Kč. Více informací najdete na www.jfo.cz