PRIMÁTOR PŘIJAL FRANCOUZSKÉHO VELVYSLANCE

????????????????????????????????????

Primátor Tomáš Macura přijal v pondělí 14.1. odpoledne v budově radnice francouzského velvyslance Rolanda Galharagua. Hovořili o evropských dotacích i o životním prostředí.

Jejich debata se týkala např. hospodaření s vodou, školství, ekologické dopravy i evropských dotací. Velvyslance zajímalo, zda Ostrava čerpá finance z evropských fondů.

„Peníze čerpáme pouze na smysluplné projekty. Příkladem může být nová tramvajová trať v Ostravě-Porubě. Další projekty ale hradíme z vlastních prostředků a vytváříme si pro ně fondy. Jedná se o rekonstrukci Městské nemocnice Ostrava, největší nemocnice v České republice, jejímž zřizovatelem je město, nebo o výstavbu nové koncertní haly,“ uvedl primátor T. Macura. U koncertní haly primátor zmínil, že do architektonické soutěže se přihlásilo 40 architektonických kanceláří z celého světa, zatímco do soutěže na podobnou koncertní halu v Krakově jen 15. „Architekti mi říkali, že cítí, že Ostrava se mění a chtějí být u toho,“ vysvětlil primátor.

Velvyslanec si také nechal vysvětlit systém kotlíkových dotací. “Na výměnu starých kotlů přispívá největší částkou stát, poté přibližně pěti procenty kraj a Ostrava dokrývá částku vlastní dotací tak, aby majitele kotle výměna nic nestála. Je to náš příspěvek k ekologii,“ konstatoval primátor Tomáš Macura.

(ab)