Městská nemocnice Ostrava získá moderní operační sály

Městská nemocnice Ostrava získá do pěti let moderní operační sály, které budou soustředěny do jedné budovy. . Podle náměstka primátora Michala Mariánka sály začnou sloužit pacientům v roce 2023. Náklady na výstavbu a vybavení budovy Centrálních operačních sálů dosáhnou částky 746 milionů korun.

Operační sály v Městské nemocnici Ostrava jsou rozmístěny v několika budovách. „V areálu nemocnice postavíme centrální operační sály. V jedné budově na jednom patře budou soustředěny operační sály a v dalších patrech obory, které na operace navazují, jako jsou dospávací lůžka, JIP, ARO, centrální sterilizace, laboratoře a vrchní část bude sloužit ortopedii,“ uvedl náměstek primátora Michal Mariánek.  Operační sály budou kvalitnější, prostornější, lépe osvětlené a se špičkovou vzduchotechnikou.

„Jedná se o historicky největší stavbu naší nemocnice. Odhadované náklady na novou budovu včetně zdravotnické techniky činí 746 milionů korun. Pro potřebu naší městské nemocnice jsme vytvořili fond, z kterého hradíme rekonstrukce a nové stavby. V současné době ve fondu máme 470 milionů korun a každým rokem do něj z rozpočtu míří výrazná částka. Předpokládám protož, že budovu Centrálních operačních sálů postavíme za vlastní prostředku a nebudeme si půjčovat v bance. Nicméně finance Ostravy jsou v tak dobré kondici, že máme výhodné možnosti úvěrování, takže kdybychom neměli celou částku našetřenou, můžeme nějakou menší část zaúvěrovat,“ konstatoval náměstek Michal Mariánek.

V současné době město nechalo zpracovat studii proveditelnosti Centrálních operačních sálů, bude následovat pořízení potřebné dokumentace, výběrové zřízení na zhotovitele a výstavba by měla začít v roce 2021 tak, aby operační sály byly v provozu o dva roky později. Výstavba neovlivní provoz nemocnice. Jedinou drobnou komplikací by byl zhoršený příjezd k porodnickému oddělení, a to se vyřeší zprovozněním komunikace kolem jedné ze stávajících budov, aby sanitky a návštěvníci nemuseli jezdit přes staveniště.