POZVÁNKA DO SLEZSKÉHO ZEMSKÉHO MUZEA

Vážení příznivci,

dovolte, abychom vás co nejsrdečněji pozvali na nadcházející akce Slezského zemského muzea:

Z NESVOBODY DO SVOBODY ANEB ŽIVOT V KONCENTRAČNÍM TÁBOŘE I GULAGU – středa 16. 1. 2019 v 17.15 hodin v Historické výstavní budově – Zveme vás na přednášku historika Kamila Rodana, který vás seznámí s životními cestami ostravského rodáka Leo Rotha, jenž se dostal v polovině října 1939 nejen do prvního židovského transportu ve střední Evropě, ale také do jednoho z nejkrutějších ruských gulagů. Vstup zdarma.

ZNĚJÍCÍ KRÁSA ANEB UM(ĚNÍ) MISTRŮ HOUSLAŘŮ. HOUSLAŘSKÁ TRADICE VE SLEZSKU – úterý 22. 1. 2019 v 17 hodin v Historické výstavní budově –Zveme vás na vernisáž výstavy, která návštěvníkům představí základní rodinu houslových nástrojů – housle, violu, violoncello, kontrabas a staré violy – da gamba a d´amour. Osvětlí vám proces výroby houslových nástrojů s ukázkami pomůcek mistrů-houslařů. Prezentovány budou výrobky houslařů z našeho regionu, ale také informace o samotných tvůrcích a jejich charakteristickém stylu práce.

SLEZSKO V POHÁDKÁCH A POVĚSTECH – úterý 29. 1. 2019 v 17 hodin v Památníku Petra Bezruče – Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy věnované pohádkám a pověstem. I když jsou určeny především dětem, mají své kouzlo pro čtenáře v každém věku. Nejoblíbenější byly pověsti zbojnické, pověsti o založení měst, o pokladech, o „skrytém“ vojsku či démonologické pověsti o čertech, vodnících, čarodějnicích a dalších nadpřirozených bytostech. Výstava vám představí nejznámější pověsti z Těšínska, Opavska a Ostravska a jejich sběratele.

VÍKEND S KNIHAMI DŽUNGLÍ – sobota 2. 2. 2019 od 13 do 17 hodin v Historické výstavní budově – V rámci výstavy Knihy džunglí pro vás připravujeme sobotní odpoledne s knižními hrdiny. Seznámíte se s přírodními zákony, kterými se musel řídit Mauglí v džungli. Zjistíte, které zvířecí kamarády potkal a jaké dovednosti se naučil během dobrodružných výprav. Můžete se proměnit v divoká zvířata díky malování na obličej, které bude součástí akce. Vstupné dle platného ceníku.

VILA MANŽELŮ BENEŠOVÝCH V SEZIMOVĚ ÚSTÍ A OSUDY JEJÍCH OBYVATEL – středa 6. 2. 2019 v 17.15 hodin v Historické výstavní budově – Jak dlouho se stavělo sídlo někdejšího ministra zahraničí a pozdějšího českoslo­venského prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí? Proč si významný politik vybral právě lokalitu v jižních Čechách a koho ze svých přátel chtěl mít za svého souseda? V jakém stylu byl dům postaven, k jakým účelům a pro koho byl vlastně určen? Odpovědi na tyto a další otázky se dozvíte na přednášce historika Kamila Rodana. Vstup zdarma.

POVÍDÁM, POVÍDÁM POHÁDKU – 10. 2. / 3. 3. / 17. 3. / 31. 3. 2019 od 14 do 16 hodin v Památníku Petra Bezruče – Zveme vás na literární a tvořivou dílnu k výstavě „Slezsko v pohádkách a pověstech“ určenou zejména pro rodiny s dětmi. Vstupné 20 Kč. Nutná předchozí rezervace na tel.: 778 527 815, e-mail:schwanova@szm.cz.

Zveme vás také k návštěvě aktuálních výstav v areálech Slezského zemského muzea:

ČESKOSLOVENSKÁ STÁTNÍ HRANICE A SLEZSKO – Historická výstavní budova (Komenského 10, Opava), do 3. 3. 2019,

PRVNÍ SKLENÍKOVÁ EXPOZICE V ARBORETU NOVÝ DVŮR – Arboretum Nový Dvůr, do 3. 3. 2019,

ZVÍŘATA A JEJICH DĚTI – Arboretum Nový Dvůr, do 3. 3. 2019,

LEGIONÁŘSKÉ MUZEUM 1928 – 1938 – 2018 – Sady U Muzea (vedle Historické výstavní budovy, Komenského ulice, Opava), do 7. 3. 2019,

ANTONÍN SATKE – STŘÍPKY Z MOZAIKY ŽIVOTA A DÍLA SLEZSKÉHO FOLKLORISTY A ETNOGRAFA – Historická výstavní budova SZM (Komenského 10, Opava), do 14. 4. 2019,

STOLOVÁNÍ VŠEDNÍ A SVÁTEČNÍ. PŘÍBĚH FAJÁNSE, MAJOLIKY A PORCELÁNU – Historická výstavní budova SZM (Komenského 10, Opava), do 15. 5. 2019,

KNIHY DŽUNGLÍ – Historická výstavní budova SZM (Komenského 10, Opava), do 1. 9. 2019.