POD VRCHOLEM VELKÉHO JAVORNÍKU PŘIBYLO TŘI TISÍCE MLADÝCH STROMKŮ

Foto: Moravskoslezský kraj

Nedaleko rozhledny Javorník se tuto sobotu a neděli sjely desítky dobrovolníků, aby pomohly s obnovou lesa. Akci Stromy pro Javorník pořádají Moravskoslezský kraj a Biskupské lesy. Jejím cílem je nejen samotná výsadba, podzimní víkend v přírodě má upozornit na význam životního prostředí a lesů, také je zde prezentována náročná práce lesníků.

„Děkuji Biskupským lesům za už několikaletou spolupráci. Lesníci ve svém stánku ozdobeném trofejemi představili svou činnost, při samotném sázení všem ukázali, jak správně postupovat. Pomohli vytvořit skvělou atmosféru, takže doufám, že si všichni celou akci báječně užili,“ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš a vysvětlila, že akce se zúčastnili studenti krajských středních škol a dobrovolníci, kteří se předem zaregistrovali.

K Javorníku se sjeli středoškoláci z Hotelové školy z Frenštátu pod Radhoštěm, Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku Místku a gymnázia ve Frýdlantu nad Ostravicí. Pro stále větší zájem byl letos rozšířen počet sázejících studentů o celou další třídu. Středoškoláci vysadili více než 900 nových stromků. Jako tradičně akci podpořil také český horolezec Libor Uher, který přidal ruku k dílu a vysadil za sobotu bezmála 150 stromků. Celkově pod Javorníkem přibylo zhruba tři tisíce sazenic, převážně se sázely buky a borovice.

„Od vzniku této tradiční akce se nám v Beskydech podařilo vysadit na 13 tisíc nových stromků. Je skvělé, že jsou mezi dobrovolníky i rodiny s malými dětmi. Vztah k životnímu prostředí je nejlepší budovat už odmalička, věřím, že v tom právě takové akce hrají zásadní roli. Všem, kteří nám pomohli, děkujeme a už teď se těšíme na další setkání v roce 2024. S výsadbou plánujeme pokračovat v dalších lokalitách, kde je to zapotřebí,“ řekla krajská radní Zdenka Němečková Crkvenjaš.

„Jde nám především o to, aby si děti i rodiče uvědomili, co pro nás lesy znamenají a jak se v lese máme chovat. Proto je nutné takovéto akce pořádat a výsledkem není jen zalesnění konkrétního místa v lese, ale pozitivní působení v oboru životního prostředí jako celku. Což potvrzuje stále větší zájem sázejících, kteří se této akce účastní a vracejí se s radostí k novým výsadbám,“ uzavřel ředitel Biskupských lesů Libor Konvičný.

(nm)