DNY NATO OPĚT PŘILÁKALY DAVY NÁVŠTĚVNÍKŮ

Víkendová akce Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády České republiky si letos zavzpomínaly na stoleté výročí založení Československé republiky. Diváci viděli technické stroje od samých počátků a srovnat jí s dnešními nejmodernějšími vystavenými kousky.

Na jednu z nejznámějších ostravských událostí dorazilo na letiště Leoše Janáčka přes 220 tisíc návštěvníků. Program byl nabitý. Za necelých 16 hodin připravil divákům přes 40 jedinečných ukázek ve vzduchu i na zemi. Účastníkům neunikla ani stovka letecké techniky, celkový dojem doplnila výstava s více než pět seti stroji pozemní techniky.

Nechyběla ani fotografická soutěž, ve které účastníci hlasovali pro nejlepší letovou fotografii. Hlasování probíhalo na Facebooku města Ostravy. Vítěz nejlepšího snímku si jako každý rok odnese pohár předaný primátorem města Tomášem Macurou. Letošní nejlepší fotografii pořídil kapitán Ivo Kardoš na stroji Saab JAS-39 Gripen. Poprvé v historii této ankety zvítězil český pilot.

Tento rok se na akci Dny NATO představili piloti z dvaceti účastnických zemí. Předvedli nejrůznější techniky a ukázali, čím jednotlivé státy vynikají. Chorvatsko zažilo svou premiéru v akrobatickém představení skupiny Křídla bouře. Letošní partnerská země USA předvedla mimo letecké techniky i nejnovější pozemní obrněnou techniku. Ta nechyběla ani u Evropských sousedů Německa a Polska.

Dny NATO v roce 2018 přidaly do své nabídky historické prvky, a to díky spolupráci se Slezským zemským muzeem, která věnovala svůj prostor pro expozici vojenské technice spolu s jejími replikami. Znázorňovaly, jak se české ozbrojené síly s postupem času vyvíjely.

Ostrava připravila jako doprovodný program klidovou zónu s fotokoutkem, laserovou střelnici s pohyblivými terči, praktickými informacemi o Ostravě a okolí. Pro nadšence dopravy byla nachystaná fotografická výstava dokumentující vývoj hromadné dopravy v Ostravě.

(ab) Zdroj:www.ostrava.cz