Ostravská Komorní scéna Aréna obnovuje kreativní Komůrku

foto: Komorní scéna Aréna se souhlasem účinkujících

Ostravská Komorní scéna Aréna se při příležitosti své jubilejní třicáté sezóny rozhodla navázat na své počátky a od února otevírá staronovou scénu Komůrka. Předchůdcem Arény bylo Divadlo hudby, které uvádělo hudební pořady sestavené z tehdy málo dostupných gramofonových nahrávek.

Na konci šedesátých let, a naplno pak v devadesátých letech 20. století, se v prostorách Divadla hudby prosadila i činohra a ze skromných, amatérských základů se zde začalo formovat současné špičkové profesionální divadlo.

Jako připomínka minulosti se nyní vrací Komůrka. Přichází ovšem s novým, zcela současným konceptem. Bude prostorem pro neprofesionální divadelní soubory, přednášky, výstavy, hudbu a tvůrčí dílny. Nový koncept Komůrka představí poprvé už tuto neděli. Až do soboty 10. února pak na návštěvníky čeká týden plný oslav znovuotevření scény Komůrka. Návštěvníci si budou moci zahrát divadlo, užijí si autorská čtení poezie, ale i zcela nepoetická vystoupení nebo provokativní „recitálky“. Ostrava v Komůrce mimo jiné získává i otevřenou stand-up scénu, kam se může přihlásit téměř každý, komu nechybí odvaha vystoupit před publikem.

Program Komůrky od 4. do 10. února:

  1. 2. 14:00 -15:30 Zahrajeme si divadlo (workshop)

Hledáte kreativní způsob, jak zabavit své ratolesti a rozvinout jejich pohybové schopnosti i fantazii? Děti si v našem workshopu s hercem Petrem Pěnkavou přečtou pohádku/pověst, kterou si následně vysvětlí, zaranžují a ve finále i s drobnou pomocí zahrají. Vítaná jsou dítka ve věku 6-15 let.

5.2. 18:30 Večer s poezií (poezie)

Máte i uprostřed chladné zimy náladu na nevšední a poutavé básně? Navštivte náš večer autorské poezie v podání – Terezy Frederic Calo, Filipa Klegy, Martina Dytka, Petra Pěnkavy, Hugo Ribeiro a dalších.

 

6.2. 18:30 LEFI NESE/Ď (stand up)

Jste vtipní, milujete humor a rádi se bavíte? Komůrka zahajuje svůj první Stand upvečer pod taktovkou frontmana kapely Lefineser. Rádi byste si i stand-up sami zkusili? Stand up večer LEFI NESE/Ď nabízí „Open mike“ všem, co mají chuť vystoupit před publikem. Stačí se jen ozvat na email: lefna@centrum.cz. A jestli nechcete vystoupit, přijďte se aspoň dobře pobavit.

  1. 2. 18:00 Swingová tančírna (tančírna)

Dny jsou pořád krátké, nebe je šedivé a všude je chladno a nevlídno? Víme, jak zahnat tyto zimní chmury! Srdečně vás zveme na tančírnu se Swingville! Přijďte se naladit na swingové rytmy, které ve vás opět probudí radost a pohodu a určitě vás i roztančí… Čeká vás bohatě zásobený bar, milá společnost, spousta příjemné muziky a hlavně hodně tance!

  1. 2. 18:30 Recitálek Jiřího Neduhy č. 66 (recitálek)

Jiří Neduha začal s recitálky především proto, že chtěl skloubit hudbu s divadlem a literaturou. První recitálek se konal 28. listopadu 2013 v IndustrialGallery, později se recitálky přesunuly do Chachárkova doupěte na Hulváckém kopci a nyní našly místo u Sýkorova mostu v útulné Komůrce Komorní scény Aréna. Recitálky mají už dlouhou tradici. Za deset let v nich hrálo pět divadel, přes dvacet kapel, ukázky své poezie nebo prózy četlo kolem padesáti autorů.

Zpěv a hudba: Just Friends (Daniela Kovalská, Petr Čadil, Iva Hadašová, Radek Daněk a Jiří Neduha& hosté)

četba: Václav Fiala

9.2. 18:30 Pivní pohádky (divadlo)

Veselá zpěvohra spíše pro dospělé diváky o pivu a jeho přátelích, případně i nepřátelích, v podání ostravského divadelního souboru Zběsilá Pípa. Můžete se těšit na tyto pohádky: Nevratné láhve, Jak Pejsek s Kočičkou vařili pivo a Princezna Urquella a zlý čaroděj Sabmiller.

10.2. 18:30 LefiNeser (koncert)

LefiNeser je folk-alkopunková kapela z Ostravy, která je tvořená zejména herci Komorní scény Aréna. Frontmanem kapely je Jan Lefner. Jako zpěvák a textař občas používá vulgarismy, čímž na radu svého terapeuta „bojuje se svou vrozenou plachostí“.

Další program Komůrky do konce února:

21.2. 17:30 – 20:00 Kurz Swingu

Zkušení tanečníci Swingvillu naučí příchozí Lindy hop, Balboa nebo Blues.

  1. 2. 17:30 – 20:00 Kurz Swingu
  2. 2. 19:00 Narozeninový recitálek Jiřího Neduhy č.66. (koncert)

Oslavenci: Igor a Jiří. Zahrají: ZPOCENÝ VOKO & MAGNOLIE

www.divadloarena.cz

(nm)