České korunovační klenoty můžete spatřit na unikátní výstavě. Daleko jezdit nemusíte, stačí navštívit Slezkoostravský hrad.

Na Slezskoostravském hradě probíhá putovní výstava - České korunovační klenoty na dosah. Foto se souhlasem Černé louky .

Na Slezskoostravském hradě začíná v sobotu 3. února putovní výstava – České korunovační klenoty na dosah. Vystaveny budou mistrovské repliky českých korunovačních klenotů, které jsou národní kulturní památkou a pravděpodobně nejcennějším a nejznámějším českým pokladem. Repliky klenotů budou k vidění do 29. května 2024.

O Českých korunovačních klenotech se v ČR učí každý obyvatel a říká se, že každý správný Čech by je měl alespoň jednou za život i spatřit. Originál exponátů je však vystavován pouze jednou za cca 5 let a exponáty je možné spatřit jen na malý okamžik.

Proto vznikla jedinečná putovní výstava „České korunovační klenoty na dosah“, která návštěvníkům umožní tento unikátní poklad do detailu poznat bez jakéhokoli rušení a prohlédnout si jejich mistrovské repliky.

Autorem znamenitých replik je jeden z nejlepších českých a evropských zlatníků – Jiří Urban. Realizoval například šperky pro anglickou královnu Alžbetu II. Na výrobě se podíleli také manželé Blanka a Matúš Cepkovi.

Na výstavě budou návštěvníkům také přiblíženy Osudy 22 vladařů napříč pěti staletími a to formou informačních panelů, vyobrazení a exponátů co nejvěrněji ilustrujících období jejich vlády. K nejzajímavějším patří ukázka Řádu zlatého rouna a Longinova kopí, kopie slavnostních šatů Marie Terezie nebo příklady husitských zbraní.

Výstava bude otevřena od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Vstupenky je možné zakoupit přímo na místě, organizátoři ale doporučují využít online předprodej.

(nm)