Do Ostravy přijíždí věhlasná SINFONIA VARSOVIA. FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA VSTUPUJE DO DRUHÉ POLOVINY

Foto: Sinfonia Varsovia. Autor: Bartek Barczyk

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka tento týden vstupuje do své druhé poloviny, a to velkolepě. Do Ostravy přijíždí slavný polský symfonický orchestr Sinfonia Varsovia. V porubském Domě kultury POKLAD odehraje ve středu 19.  června od 19 hodin koncert, který si právem připisuje titul jednoho z vrcholů letošního festivalu. Mimo jiné zazní slavné houslové koncerty Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta, jejichž interpretace se společně s varšavskými symfoniky ujme vynikající houslista Ivan Ženatý.

 

Koncert, který bude slovem provázet Vilém Veverka, se ne náhodou jmenuje „Klasicismus versus neoklasicismus“. Klasikové Mysliveček a Mozart se stali společně s J. Haydnem inspirací pro mnoho skladatelů 20. století. „Posluchači se právě o tom budou moci přesvědčit. Neoklasicismus zastoupí polská autorka Gražyna Bacewicz s koncertem pro smyčce napsaným v roce 1948. Závěr mimořádného symfonického koncertu bude patřit první symfonii Sergeje Prokofjeva zvané Klasická, a to díky inspiraci a reinterpretaci klasického stylu Josepha Haydna,“ říká ředitel Janáčkova festivalu Jaromír Javůrek.

Ivan Ženatý-autor MHFLJ
Foto: Ivan Ženatý. Autor MHFLJ

Sinfonia Varsovia bude na zmíněném ostravském koncertu poprvé hrát pod taktovkou Jiřího Habarta, který v roce 2023 exceloval na několika prestižních interpretačních soutěžích světového formátu. Po úspěchu na Donatella Flick Competition v Londýně uspěl i na Dirigentské soutěži Zoltána Kodályho v maďarském Debrecínu a je považován za vycházející dirigentskou hvězdu.

 

„Jsem moc zvědav, jak se nám vše bude dařit, a těším se na výsledek,“ předesílá Jiří Habart. Sinfonia Varsovia bude pod jeho taktovkou hrát sice poprvé, ale na festivalu Leoše Janáčka se představí již podruhé. „Výkon orchestru při jeho festivalové premiéře v roce 2022 předčil očekávání. Takže se na spojení vynikajícího tělesa a špičky nastupující dirigentské generace mohou posluchači po právu těšit,“ pozval J. Javůrek.

 Vstupenky na všechny koncerty lze zakoupit v Janáček pointu v Ostravě, naportálech colosseumticket.cz a mhflj.cz a v info centrech v Moravskoslezském kraji. ww.mhflj.cz

(nm)