Ostrava obhájila své ratingové hodnocení na úrovni Aa3/stabilní, nejvyšší možné v republice

Budova Radnice Města Ostravy. Foto: Archiv MMO

Ostrava potvrdila podle mezinárodní ratingové agentury Moody´s své historicky nejvyšší ratingové hodnocení na úrovni Aa3/stabilní. Znovu dosáhla na nejvyšší možný stupeň shodný s ratingem České republiky. Žádné město, kraj, ani jiný tuzemský subjekt nemůže mít vyšší ratingovou známku než stát, do něhož náleží. Hodnocení přidělila agentura Moody´s Ostravě na základě podrobného prověření hospodaření města za uplynulý rok, stávající finanční situace, finančního výhledu a s přihlédnutím k enviromentálním, sociálním (zejména v souvislosti s pandemií koronaviru) a vládním rizikům. V letech 2015 až 2019 agentura městu prakticky každoročně zvyšovala ratingový stupeň a reflektovala tak důraz vedení města na odpovědné řízení městských financí.

„Agentura Moody´s ocenila i v těchto nesnadných časech konzervativní způsob finančního hospodaření města včetně každoroční revize běžných výdajů, zásadní pokles zadluženosti i průběžné vytváření finančních rezerv. Vše se ukázalo velmi prozíravé zvlášť v souvislosti se současným překonáváním ekonomických důsledků epidemie covid-19 na příjmy města i dopadů na širší ekosystém. Co je velmi podstatné, tak aktualizované ratingové hodnocení již reflektuje i záměr města na přijetí nového dlouhodobého investičního úvěru ve výši 1,8 miliardy korun k urychlení strategických investic a dává předpoklad pro získání velmi konkurenceschopných nabídek od peněžních ústavů, “ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Potvrzením stupně Aa3/stabilní ocenila agentura Moody´s u Ostravy silné provozní výsledky podpořené přísnou kontrolou výdajů, které zůstanou solidní i v letech 2020 až 2021. V potaz brala nízkou úroveň zadlužení, která městu poskytne prostor pro případné financování klíčových projektů s využitím úvěrových zdrojů, přičemž zadluženost zůstane na udržitelné úrovni. Pozitivně hodnotila vysokou likviditu, která pomůže absorbovat negativní dopady pandemie koronaviru. Provozní hospodaření bude sice negativně ovlivněno pandemií, ale přesto bude město tvořit provozní přebytky, které použije jako hlavní zdroj pro financování kapitálových výdajů.

Výhled ratingu je stabilní, agentura Moody´s předpokládá, že solidní provozní hospodaření, dostatečná úroveň likvidity a dluhové ukazatele města zůstanou stabilní i během následujících dvanácti až osmnácti měsíců, to vše v kontextu institucionálních, makroekonomických a finančních vazeb na centrální vládu a s ohledem na stabilní výhled státu.

Město Ostrava je hodnoceno ratingovou agenturou Moody´s od roku 1998. Od té doby se postupně zlepšovalo od původního stupně Baa1 až po současný Aa3 stabilní.

1998 – 2002  známka na úrovni Baa1,

2003 – 2005  známka na úrovni A3,

2006 – 2015 známka na úrovni A2, stabilní,

rok 2016 – známka A2 pozitivní,

rok 2017 –  známka na úrovni A1 stabilní,

rok 2018 – známka na úrovni A1 pozitivní.

rok 2019 – známka na úrovni Aa3/stabilní.

Jedinými městy České republiky, které aktuálně vykazují stejnou úroveň ratingového hodnocení jako Ostrava jsou Praha, Brno, a Česká Lípa, z krajů pak žádný.