Olympijský festival dnes startuje. První dvě hodiny bude vstup zdarma

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu startují 9. února a s nimi se otevírají také brány Olympijského festivalu 2018. Třetí edice projektu Českého olympijského výboru se uskuteční v Brně a Ostravě. Slavnostní zahájení proběhne dnes, v pátek 9. února v 11.00 hodin v centrech obou hostitelských měst – v Pavilonu Z na Výstavišti Brno a v OSTRAVAR ARÉNĚ v Ostravě.

Ceremoniálu se zúčastní premiér ČR Andrej Babiš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová – v 11.00 hodin zahájí festival v Brně. Premiér Andrej Babiš a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga odpoledne v 15.00 hodin otevřou Korejskou vesničku na Masarykově náměstí v Ostravě. Účast potvrdil také vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. Přítomen bude také velvyslanec Korejské republiky Moon Seoung-hyun.

Chybět samozřejmě nebudou představitelé municipalit – v Brně primátor města Petr Vokřál a náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Taťána Malá a v Ostravě primátor města Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Organizátoři slibují v rámci Olympijského festivalu bohatý program – prezentuje se více než 30 sportů. Fanoušky čeká sedmnáct dnů aktivního sportování i fandění českým reprezentantům na ZOH v Pchjongčchangu 2018 prostřednictvím přímých přenosů z dějiště her a doprovodný program v podobě exhibic, autogramiád sportovců a hudebních vystoupení českých kapel. Olympijský festival nabídne návštěvníkům díky partnerům Českého olympijského týmu nejenom příležitost ke sportování, ale také možnost zapůjčit si veškeré sportovní vybavení v půjčovnách přímo v areálech festivalu.

„Díky spolupráci se sportovními svazy nabízíme návštěvníkům opravdu hodně pestrý program a věříme, že zaujme. Návštěvníci si budou moct užít jak volné sportování, tak výukové lekce, sportování pod dohledem zkušených trenérů, ukázky jednotlivých sportů i exhibiční vystoupení,“ říká Libor Varhaník, místopředseda ČOV, který má projekt Olympijský festival 2018 v gesci.

Brány Olympijského festivalu 2018 se v obou dějištích otevřou už v devět hodin ráno a první dvě hodiny budou veškerá sportoviště veřejnosti k dispozici zdarma. Vstupné na Olympijský festival 2018 je 50 Kč.

Sportovní program: víc než 30 sportů

Na Olympijském festivalu se prezentuje víc než 30 sportů, včetně všech sportovních odvětví zimních olympijských her, sporty letní olympiády i méně tradiční a adrenalinové sporty.

V obou dějištích festivalu bude zastoupen lední hokej – v Ostravě je připraven veřejný komentovaný trénink extraligového týmu HC Vítkovice Ridera, v Brně se u autogramiády sejdou hráči HC Kometa Brno.  Krasobruslařský program nabídne exhibice, ale také kurzy krasobruslení, na jejichž konci si budou moct zájemci zabruslit s některou z českých krasobruslařských osobností, například s Reném Novotným, mistrem světa v kategorii sportovních dvojic.

Bohatou část programu tvoří lyžařské disciplíny. Připraveny budou nejenom běžecké tratě, ale také výuka správného mazání lyží nebo závod s bývalým mistrem světa na 50 km Martinem Koukalem.

Pro milovníky sjezdového lyžování budou připraveny závody ve čtyřech horských střediscích Moravskoslezského kraje – Bílé, Mostech u Jablunkova, Karlově pod Pradědem a Kopřivné pod Pradědem. Ve střediscích je program situován do víkendů, kromě obřího slalomu obsahuje třeba závody ve snowboardingu, představení fatbiků nebo přednášky Horské služby ČR.

Chybět nebude akrobatické lyžování. U pavilonu Z na Výstavišti Brno respektive na parkovišti u OSTRAVAR ARÉNY vyroste snowpark, v němž se budou moct vyřádit snowboardisté. Lekce výuky jsou v plánu taktéž. Ti, kdo snowboardy ovládají, budou mít k dispozici pumptrackovou dráhu, která obsahuje také část pro jízdu na skateboardech a longboardech.

Zájemci o biatlonový prožitek si můžou vyzkoušet biatlonovou střelnici, své místo bude mít
na Olympijském festivalu také mobilní skokanský můstek K-4, vhodný pro všechny věkové kategorie, včetně malých dětí. Připraven bude trenažér pro jízdu na saních a ledová plocha pro jízdu na skeletonu a dvojbobu, závodní čtyřbob bude přistaven k nahlédnutí. Chystá se představení rychlobruslařských disciplín a příznivce volného bruslení čekají stovky metrů tzv. ledových cestiček.

Návštěvníci areálů si budou moct vyzkoušet atletické disciplíny, zahrát stolní tenis na ministolech. Představí se korfbal, florbal, kiting, taekwondo ITF, autokros, k dispozici bude ledolezecká stěna a k vidění budou také ukázky cheerleadingu nebo ropeskippingu. V horských střediscích proběhne navíc prezentace skialpinismu nebo ukázky sněžnic. „Jeden den v rámci programu bude věnován paralympijským sportům – připraven je sledge hokej, krasobruslení pro handicapované nebo běh na lyžích poslepu,“ dodává Černá.

(nm) zdroj: www.olympijskyfestival.cz