Nová letecká základna v Ostravě

Větší bezpečnost ve městě i v širším regionu zajistí vrtulník Letecké služby Policie České republiky. V pondělí 22. května byl na základně v Zábřehu zahájen zkušební provoz policejní letecké služby. Policejní vrtulník bude pomáhat v krizových situacích a zapojí se také do pátrání po pachatelích trestné činnosti. Primátor Tomáš Macura potvrdil, že Ostrava přispěla částkou 10,8 milionu korun na zřízení této základny.

Zkušebním provozem Letecké služby Policie ČR byl v pondělí 22. května zahájen provoz nové letecké základny, která je součástí Integrovaného výjezdového centra v Ostravě-Zábřehu. Celkové náklady ve výši 19,5 milionu korun s DPH hradí město Ostrava částkou 10,8 milionu a kraj 8,7 miliony korun.

„Cením si toho, že policejní letecká záchranná služba bude sídlit i v Ostravě a přispěje tím k vyšší bezpečnosti v našem městě a regionu. Díky nové základně se bude doba zásahu pohybovat v řádech minut. I to byl důvod, proč jsme její zřízení významně podpořili z rozpočtu města. Tradiční úzká spolupráce s bezpečnostními složkami nám potvrzuje, že se jedná o profesionály, kteří si zaslouží nejen náš obdiv, ale také podporu – v tomto případě finanční prostředky na vybudování zázemí pro fungování letecké služby Policie České republiky, řekl primátor Tomáš Macura. Zdůraznil, že město v letošním roce má vyčleněno rovněž 16 milionů korun pro hasičský záchranný sbor na opravy budov a nákup čtyř vozidel. Městská policie Ostrava zase dostane z rozpočtu necelých šest milionů korun na obnovu vozového parku.

Letecká služba bude poskytovat podporu policejním složkám, útvarům Hasičského záchranného sboru, složkám Integrovaného záchranného systému a útvarům Ministerstva vnitra. V krizových situacích bude pomáhat při záchranných a likvidačních pracích, hledat ztracené a na životě ohrožené osoby, zapojí se do pátrání po pachatelích trestné činnosti, ale bude také monitorovat dopravní situaci.

Letos na podzim začne II. etapy úprav ostravského heliportu. Rozšíří se stávající manipulační plocha před nově vybudovaným hangárem a dovybaví se světelným zabezpečovacím zařízením pro zajištění denního i nočního letového provozu. Jedná se o světelné vytýčení nové přistávací a vzletové plochy před novým hangárem, současně se instaluje i systém, umožňující dálkové rádiové ovládání světelného vybavení z  paluby vrtulníku.

Prohlédněte si video z heliportu v Ostravě-Zábřehu: https://youtu.be/pUPC3viSMIM

(nm) text a foto Ostrava.cz