LH24 má nový ženský rekord!

Absolutní vítězové letošního ročníku KILPI 24 hodin na Lysé hoře. Foto: Magazín Naše město

Mistryní ČR v horském maratonu jednotlivců se stala Petra Ševčíková z Frýdku-Místku z týmu japasport.cz, jež zdolala dvanáct kol o délce 11,4 kilometru s převýšením 764 metrů. Více ještě nikdy žádná závodnice nezvládla.

Ostravice – Extrémní vytrvalostní závod KILPI 24 hodin na Lysé Hoře (LH24) s pořadovým číslem 9 vyhodnotili jeho organizátoři jako rekordní, s pestrými závodními podmínkami a bez vážných úrazů. „Měl jsem obavy z počasí, ale v Beskydech začalo sněžit, tak se podmínky zlepšily. Celkově to byl jeden z nejúspěšnějších ročníků. V ženské kategorii nastal obrovský posun, klobouk dolů. V kategorii mužů musel nejlepší absolvovat ještě půlkolo, aby si pojistil vítězství, a podruhé v historii se někdo dostal nad 13 kol,“ komentoval akci hlavní pořadatel Libor Uher.

Absolutním vítězem se letos stal ostřílený závodník Tomáš Štverák ze Zubří (Inov-8 Team), který od 10. hodin v sobotu 18. ledna do 10. hodin v neděli 19. ledna zvládl na královně Moravskoslezských Beskyd vysoké 1323 metrů celkem třináct a půl okruhů. Měl tak po 24 hodinách v nohách přes 150 kilometrů.

K titulu zimního Mistra ČR v horském maratonu jednotlivců mu pomohla fyzická a psychická zdatnost, ale i netradiční strategie týmu. „Ze startu se to trošku přepálilo, pak se závod rozběhl. Byli jsme skupina pěti až sedmi. Postupně se ale začala rozpadávat a tempo se zpomalovalo, jako každý rok. Přibližně od pátého kola jsem byl sám,“ popsal Tomáš Štverák.

Když se týmu během závodu ptal, kdo je za ním, tak mu lhali, ať nezpomalí. „Z kopce to bylo celou dobu super, do kopce byla vždy krize v tom nejprudším stoupání, to stehna pokaždé zataví. Jak se setmělo a do toho sněžilo, tak člověk ani s čelovkou moc neviděl, ale později k ránu to už bylo zase super. Ale celkově hodně velká spokojenost,“ prohlásil valašský sympaťák, letošní vítěz KILPI 24 hodin na Lysé hoře.

Do absolutního pořadí LH24 2020 v tvrdé mužské konkurenci, silně promluvila nejlepší žena Petra Ševčíková. Zároveň byla šestá nejlepší v celkovém pořadí. „Závod byl dosti rychlý, a tím to bylo podle mě hodně těžké, nedalo se odpočinout. Měla jsem dvě krize. Jednu po desátém kole, kdy jsem seděla v depu tak dlouho, že mě málem dohnala druhá Eliška Kaniová. Druhá pak nastala v posledním seběhu, kdy jsem myslela, že ani nedojdu. Bylo by ale škoda zabalit tak dobře rozeběhnutý závod,“ svěřila v cílk se nová ženská rekordmanka LH24.

Štafetový závod dvojic ovládli zkušební běžci Stanislav Najvert a Petr Žákovský (Salomom Suunto & Kilpi). Počet jejich okruhů se v součtu zastavil na čísle sedmnáct. Průměr na jednoho kolo se jim podařilo držet na skvělém čase 1 hodina a 23 minut.

Nejstarším účastníkem byl Emil Trombik z Českého Těšína, který ve svých 73 letech absolvoval 7 závodních okruhů (přes 80 km). Stejné úspěchu dosáhla i nejstarší žena Věra Hejkrlíková (65) z Litomyšle. Nejrychlejší kolo v čase 1:08:20 si připsal Vít Otevřel. Měřící stanice pořadatelů zaznamenala na Lysé hoře v průběhu celého závodu 5508 průchodů.

(nm)