Kopřivná má nejmodernější lanovku na světě

Moravskoslezský kraj se může pochlubit světovou lyžařskou špičkou. Za více než 100 milionů korun má absolutní technologický klenot, tu nejmodernější a nejbezpečnější odpojitelnou šestisedačkovou lanovku, kterou bylo možno na světě vůbec získat. V této zimní sezóně bude mít premiéru ve Ski areálu Kopřivná v údolí Malé Morávky na Bruntálsku.

Nastupování nikdy nebylo tak komfortní, sedačka téměř zastaví, změří si vás a zvedací podesta i ty nejmenší vyzvedne do vyhřívaných komfortních křesel. Vysoko polstrované sedačky jsou kvůli protivětru ve značné rychlosti lanovky kryty tzv. bublinou. Na první pohled ale milovníci lyžování uvidí tu nejzásadnější změnu už z dálky. Je to zbrusu nová „načervenalá“ sjezdovka, která zásadně zkvalitnit lyžování v celém kraji.

Nová sjezdovka je ke všemu vyzbrojena nejmodernějším zasněžovacím systémem na světě a osazena vynikajícím osvětlením po obou stranách. Každý večer si tak můžete plnými doušky užívat kouzlo večerního lyžování na obou sjezdovkách, osvětlených unikátně z obou stran. A pravidelně poslouchat hudební nálož živých kapel přímo na svahu, tak to už je v našem kraji vskutku exkluzivita.

Absolutní česká špička

Resort Kopřivná pod stávajícím vedením funguje od roku 2005 a od té doby prošel poměrně dramatickým vývojem. Původní Chata Kopřivná byla opakovaně přestavována, než se dostala do dnešní podoby horského hotelu. Stejně tak prošel změnou starý vlek, kotva. „Začali jsme pracovat i na dalším rozšíření sjezdovky a v roce 2012 se nám podařilo areál zásadně pozvednout vybudováním 1,3 km dlouhé moderní sjezdovky a pořídili jsme úplně novou čtyřsedačkovou lanovku prémiové značky Leitner. Oproti ostatním jsme velmi zapracovali na komfortním gastru a dětském zázemí a dostavil se opravdu nečekaný komerční úspěch,“ vzpomíná Karel Ležatka.

Když se provozovatelům podařilo v následujících letech pokaždé dalšími investicemi zvýšit atraktivitu areálu a vždy překonat návštěvní rekord roku předchozího, dospěli k rozhodnutí ještě dále investovat a zapracovat na dalším zvýšení komfortu. Cílem bylo dostat Kopřivnou mezi absolutní českou špičku. Tohoto cíle dosáhli vybudováním další nové moderní bezpečné a přitom rychlé sjezdovky s tím, že areál osadili tou nejmodernější technologií sedačkové lanové dopravy na světě, lepší opravdu nelze světových trzích koupit.

„Náš resort je zaměřený na rodiny s dětmi a aktivní odpočinek. Proto je naším základním krédem pohoda, klid, komfort, bezpečí, vysoká kvalita zařízení i služeb na úrovni, na níž jsou návštěvníci zvyklí z alpských středisek. Samozřejmě půjdeme v rozvoji areálu stále dopředu, jistě dále rozvineme oblast gastra a vidíme ještě další obrovský potenciál v rozvoji letního provozu resortu,“ prozradil Karel Ležatka.

Fun a Bike Park

Posledních sedm let resort Kopřivná postupně rozvíjí Fun Park s mnoha atrakcemi pro děti, ale jako zásadní se jeví rozvoj Bike Parku, který využívá rovněž lanovku a síť pečlivě budovaných lesních trailů pod vedením vynikajícího českého reprezentanta v několika cyklistických disciplínách Kamila Tatarkoviče. Neuvěřitelnému nárůstu zájmu cyklistů všech věkových kategorií i dovedností bude lépe vyhovovat nová technologie lanovky, která dokáže odbavit cyklisty mnohem efektivněji, než jak tomu bylo dosud. Ambiciózní plány Moravskoslezského kraje i přilehlých obcí slibují velký rozvoj cyklistiky a cykloturistiky v našem regionu.

Nejmodernější lanovka

Nová sjezdovka i původní sjezdovka budou obsluhovány zbrusu novou lanovkou, nejnovějším modelem z produkce firmy Leitner s přepravní kapacitou až 3000 osob za hodinu, která bude využívána zřejmě jen ze dvou třetin. Zařízení je vybaveno moderním odpojitelným systémem, umožňujícím téměř zastavení sedaček ve stanicích a tedy komfortní nástup a výstup cestujících. Přitom toto náročné technické řešení zároveň znamená dvojnásobnou cestovní rychlost a tedy zkrácení času jízdy na zhruba 3 minuty mezi stanicemi. Spodní stanice lanovky je pro skutečně luxusní nastupování vybavena navíc dopravním pásem a speciálním zařízením, které si dokáže změřit výšku pasažérů a operativně přizpůsobením výšky podesty vysadit do sedačky i menší děti.

Barvě stanic odpovídající černočervené sedačky jsou vybaveny vyhřívanými vysoko polstrovanými koženými komfortními křesly a individuálními opěrkami na nohy, které se spolu s ochrannou zábranou odemykají jen ve stanicích a během jízdy zcela znemožňují případné vypadnutí cestujících. Vzhledem k rychlosti přepravy 5 m/s a pro ochranu před nepřízní počasí jsou sedačky samozřejmě kryty průhlednými bublinami.

Areál pro celou rodinu

Vzhledem k nenáročné povaze i pro sportovní využití homologovaných svahů a značné šíři obou sjezdovek je areál vhodný i pro rodiny s dětmi a začátečníky. Sjezdovky jsou osazeny nejmodernějším plně automatickým zasněžovacím systémem Technoalpin a i přes mimořádnou plochu více než 11 hektarů dvakrát budou denně strojově pečlivě upravovány.

V Kopřivné se k zasněžování používají zejména velmi drahé stacionární kanony, které jsou umístěny vysoko nad sjezdovkami na speciálních sloupech nebo nastavitelných ramenech. „Zajistí se tak výrazně kvalitnější technický sníh blížící se kvalitativně přírodnímu. Víme, že na kvalitě sněhu závisí přízeň lyžařů a pověst střediska, proto jsme pořídili opravdu tu nejlepší technologii a do zasněžování vložili více než 70 milionů korun,“ podotýká Libor Petrů.

Na své si však přijde náročná klientela, která ocení další vybavení areálu. Kromě lanovky se v areálu nachází ještě lyžařský vlek, pohyblivý pás pro výuku začínajících lyžařů na cvičném svahu, nebo poskoková matrace big air bag pro bezpečný nácvik skoků. Děti jistě ocení snowtubing, bezpečně oddělenou část svahu pro bobování nebo sáňkování a také několik bezplatných dětských atrakcí jako skákací hrad, různé skluzavky, průlezky a trampolíny na dalších místech areálu.

Pokud jde o další zázemí, pak přímo na svahu lze během cesty dolů využít hned pěti restauračních zařízení. Vedle velkého vytápěného bistra u dolní stanice s širokou nabídkou teplých jídel, nebo prosklené panoramatické hotelové restaurace horského wellness hotelu Kopřivná je to třeba stylový aprés ski bar tzv. „deštník“ u dětské arény, horský café bar Stodola v dolní třetině sjezdovky, anebo si lze vychutnat výhled do krajiny z Panorama Ski baru pod horní stanicí lanovky. Zejména při večerním lyžování vyniká zvláštní atmosféra tohoto střediska s mnoha bary a restauracemi.

Bezplatné parkování

Přímo v areálu je několik bezplatných parkovišť s asistovaným naváděním a podle provozovatele jsou dimenzována tak, aby nedošlo k přehlcení areálu. Zajímavé je, že letos žádná parkovací místa budována nebudou a z hlediska počtu návštěvníků by tedy oproti předchozím letům nemělo dojít je zvýšení jejich množství, což znamená opravdu zásadní zvýšení komfortu těch, kteří se do areálu dostanou.

Jak říká Libor Petrů, vedoucí lyžařského střediska: „U nás platí, že pokud v areálu zaparkujete, tak si také dobře a bez zbytečného čekání zalyžujete. Pokud již místo k parkování není, lze využít nabídky dalších pěti areálů v téže obci Malá Morávka v části Karlov, které jsou také vybaveny sedačkovými lanovkami.“

Ivana Žáková