FN Ostrava nabízí fixaci zlomenin pomocí mřížky z karbonových vláken

Při léčbě některých typů zlomenin mohou zdravotníci Fakultní nemocnice Ostrava pacientům nabídnout namísto klasické sádry speciální plastovou fixaci OPENCAST. Umožňuje i pohyb ve vodě, ale její využití má určitá omezení.  

Traumatologové v souvislosti s novou fixační ortézou zdůrazňují, že ji není možné použít hned od začátku léčby a rovněž není vhodná pro všechny typy zlomenin. „Fixace OPENCAST je vhodná pro nekomplikované typy zlomenin. Není vhodná pro zlomeniny tříštivé a zlomeniny vyžadující pro svou léčbu speciální držená postavení,“ upozornil MUDr. Jan Stránský z Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU.

Materiál se před použitím musí několik minut nahřát ve speciální troubě. „Potom ho přiložíme na postiženou končetinu a naformujeme tak, aby to pacienta nikde netlačilo, ale zároveň aby byla zlomená část pevně zafixovaná. Velmi dobře se nám s tím manipuluje,“ řekl Radim Knauer, sanitář kliniky, který má se sádrováním končetin mnohaleté zkušenosti.

Pomůcka se vyrábí v několika velikostech. A to jak na horní, tak i dolní končetiny. A je možné ji použít i vícekrát. Její cena se pohybuje od 2500 do 4400 korun. Dětem do 18 let přispívá Všeobecná zdravotní pojišťovna částkou 1500 korun.

Podívejte se i na zajímavé video o fixační ortéze: https://youtu.be/burOo9O_cQ8.

(ab)