FESTIVAL FILM A ARCHITEKTURA MÍŘÍ DO OSTRAVY

Dne 5. 10. proběhne v Ostravě festival Film a architektura. Promítat se budou dva působivé zahraniční snímky Body-Buildings a Where to with History?

Festival Film a architektura zavítá v prvním říjnovém týdnu do sedmnácti měst. Desátý ročník svým programem zcela naplňuje letošní téma “Spojení”, poukazující na nezastupitelnou roli architektury nejen coby pojítka lidí, míst a kultur, ale také uměleckých a společenských disciplín.

„Výběr filmů je jako každý rok tím nejaktuálnějším, co za poslední rok vzniklo v zahraničí i u nás. Jedná se o výjimečné snímky, které budou promítány převážně poprvé a pro svou specializaci častokrát i naposledy, “ říká kurátorka programu Karolína Vacková.

Body-Buildings propojuje tanec s unikátními architektonickými lokacemi v Portugalsku světově uznávaných architektů, jakými jsou João Luís Carrilho da Graça, Álvaro Siza Vieira, Eduardo Souto de Moura, João Mendes Ribeiro či Paulo David.

Příběh Drážďan Where to with History? je zásadní pro pochopení vzestupu pravicového populismu v Evropě a je důkazem nerozlučného propojení politiky a architektury. Dokument ukazuje rozsáhlou destrukci centra Drážďan a jeho následnou modernistickou revitalizaci, nabízející řadu podob i interpretací dějin města.

Festival Film a architektura probíhá v Brně, Břeclavi, Hodoníně, Jeseníku, Karlových Varech, Liberci, Mikulově, Nymburce, Olomouci, Ostravě, Plzni, Praze, Řevnicích, Vratislavicích nad Nisou, Vsetíně, Zlíně i slovenských Piešťanech paralelně se Dnem architektury. Ten láká od 1. do 7. října festival na 300 akcí v osmi desítkách měst a obcí v České republice i na Slovensku. Bohatý a zdarma přístupný program nabízí na výběr z exkurzí do běžně nepřístupných budov, procházek, cyklovyjížděk, výlety vlakem či lodí s odborným výkladem, ale také z přednášek, filmových projekcí, výstav i workshopů. Na začátku října se pod heslem Hurá dovnitř! otevřou veřejnosti běžně nepřístupné budovy.

Spolek Kruh, zakladatel festivalů Den architektury a Film a architektura, čerpá z dvou desítek let zkušeností v oboru a z dlouhodobé spolupráce s architekty, spolky a institucemi ve všech regionech. Vznikla tak síť, do níž se v průběhu deseti let zapojilo na 180 měst na území České republiky i na Slovensku. Navzdory pandemii se v loňském roce uskutečnilo takřka 400 akcí po celé ČR i na Slovensku, na které zavítalo na 23 000 návštěvníků.

Film a architektura v Ostravě:

5. 10. Body-Buildings + Where to with history – Kinobar Etáž, 100 Kč