Klamárium prověří zrak

Pozoruhodná výstava Klamárium, s podtitulem Co prozrazují zrakové klamy o lidské mysli, je k vidění v Dolní oblasti Vítkovic. Autorem výstavy je Psychologický ústav Akademie věd České republiky. Na ploše více než 1000 m2 se představuje na třicet interaktivních exponátů, které znázorňují dvacet nejznámějších optických klamů.

Výstava bude v prostoru dočasných výstav Velkého světa techniky k vidění do konce října. Rozdělena do pěti samostatných pokojů. V každém z nich se návštěvník seznámí s vybranou oblastí lidského vnímání. „Naprostá většina exponátů má interaktivní povahu. Jejich účinek a schopnost optické klamy vidět je podmíněn tím, že se návštěvník zcela ponoří do aktivit, které jednotlivé pokoje nabízí,“ vysvětluje mluvčí Dolních Vítkovic Pavlína Copková.

Tématické zaměření pokojů částečně prozrazují jejich názvy „Jsou zde pokoje, ve kterých se například dozvíme, co všechno mozek zvládne, jak můžeme vytvořit iluzi pohybu nebo také to, že uvidíme pouze to, co náš mozek bude chtít,“ upřesňuje Copková. Dále je součástí výstavy také tzv. Experimentální pokoj. V něm si návštěvníci mohou vyzkoušet řadu úloh využívaných v psychologickém výzkumu. Spatří neexistující podněty, naopak neuvidí ty existující.

Je tady další expozice, která bezesporu nadchne návštěvníky všech věkových kategorií. Výstava bude otevřena také pro školní skupiny,“ uzavírá Pavlína Copková. Při zakoupení vstupenky do Klamária mají navíc návštěvníci možnost volně navštívit Milan Dobeš Museum v nedaleké Multifunkční aule Gong.

(iza)