Janáčkova filharmonie přivede do Gongu Vojtu Dyka i Anetu Langerovou

Půlkulatá 65. koncertní sezóna Janáčkovy filharmonie bude opět pevně spjata s Dolními Vítkovicemi. V rámci partnerství těchto dvou institucí jsou totiž znovu naplánovány 4 koncerty takzvaného Cyklu „G“ v Multifunkční aule Gong. Stejně jako v minulém roce, bude se i letos jednat o atraktivní propojení orchestru a populárních interpretů. V zaplněném Gongu tak během sezóny 2018/2019 v doprovodu Janáčkovy filharmonie vystoupí Vojta Dyk a jeho B-Side Band, Michal Hrůza, Aneta Langerová nebo Martin Chodúr.

Dolní Vítkovice a Janáčkova filharmonie navázaly před startem 65. koncertní sezóny na výbornou spolupráci z minulých let. Industriální areál, který každoročně hostí největší hudební festivaly i jednorázové koncerty českých a zahraničních interpretů znovu nabídne perfektní zázemí pro interprety a pohodlí pro více než 1 500 návštěvníků. „Janáčkova filharmonie je pro mě tradiční ostravskou institucí, která však nezaspala dobu a dokáže dnes ve všech svých koncertních cyklech přibližovat hudbu nejširšímu spektru posluchačů. Jsem velmi rád, že se realizace atraktivních klasicko – populárních hudebních projektů opět přenese do prostředí Multifunkční auly Gong,“ říká ředitel Dolních Vítkovic Petr Koudela.

První ze čtyř koncertů, které se v Gongu uskuteční, připadá již na 6. listopadu, kdy s orchestrem pod vedením šéfdirigenta JFO Heika Mathiase Förstera vystoupí Michal Hrůza. Těsně před Štědrým dnem 20. prosince odzpívá Vánoční koncert někdejší vítěz Česko Slovenské Superstar Martin Chodúr. Koncem března spojí Janáčkova filharmonie síly s Vojtou Dykem a jeho B – Side Bandem (21. 3. 2019). Závěr koncertního cyklu „G“ bude na začátku června (5. 6. 2019) patřit Anetě Langerové. O rostoucí oblibě takzvaných crossoverových koncertů, které propojují klasickou hudbu s populárními interprety, svědčí fakt, že je Velký sál Multifunkční auly Gong, s kapacitou více než 1 500 diváků, obvykle beznadějně vyprodán.

Janáčkovu filharmonii čeká všeobecně hudebně pestrý a náročný rok. Jak potvrzuje její ředitel Jan Žemla, hlavním cílem je přinést posluchačům takový program, který mohou běžně slýchat na pódiích ve Vídni, v Londýně či na mezinárodních hudebních festivalech: „Myslím, že mohu s hrdostí tvrdit, že program, který jsme s kolegy pro následující sezónu v posledních měsících intenzivně připravovali, daleko překračuje hranice našeho regionu a potvrzuje mezinárodní renomé našeho orchestru,“. Kromě velmi oblíbeného koncertního cyklu v Gongu tak filharmonie provede tradičně mimo jiné dva velké symfonické cykly, klavírní recitály, koncerty pro rodiče s dětmi i workshopy pro dospělé, kteří se chtějí hlouběji ponořit do umění hry na tělo, vyzkoušet hru na moderní boomwhackery i tradiční Orffovy nástroje.

Janáčkova filharmonie klade velký důraz na edukaci v oblasti hudby, Dolní Vítkovice pak na oblast vědecko – technickou. Obě instituce se ve své činnosti zaměřují na aktivity pro rodiny s dětmi, školy i širokou veřejnost. Prodej vstupenek a abonmá na koncerty 65. sezóny Janáčkovy filharmonie Ostrava byl zahájen v pondělí 14. 5. 2018 ve 13 hodin.

(nm)