Městská nemocnice Ostrava má kompletně novou vodovodní i kanalizační síť

V areálu Městské nemocnice Ostrava byla dokončena kompletní výměna vodovodní a kanalizační sítě. Zahájena byla v lednu 2020, skončila v září pokládkou nových povrchů cest, které byly dotčeny stavbou. Realizoval ji vítěz veřejné zakázky, společnost Miroslav Raška – vodovody a kanalizace. Částka ve výši 79,7 milionu korun bez DPH byla uhrazena z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava.

Provedena byla rekonstrukce a výstavba kanalizačních stok a vodovodních řadů včetně opravy přípojek, uličních vpustí a dešťových svodů, došlo ke zrušení stávajících vodovodních řadů a stok jednotné kanalizace a upraveny byly místní komunikace a zeleň dotčené výstavbou. Obě stavby byly vzájemně koordinovány. Do veřejné zakázky se přihlásili tři zájemci.

„Vyměněno bylo 600 metrů vodovodní a 2,5 kilometru kanalizační sítě. Práce probíhaly v etapách tak, aby byl po celou dobu umožněn přístup ke všem budovám, ve kterých se poskytuje zdravotní péče. Stejně se postupovalo i v případě pokládky nových povrchů cest, které byly poškozeny pracemi na modernizaci vodovodní a kanalizační sítě,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

Nemocniční kanalizační síť byla původní. Nejstarší budova E2, která se nyní rekonstruuje, pochází z 20. let minulého století, většina ostatních budov byla postavena v období od 60. do 80. let minulého století. Tomu odpovídalo i stáří kanalizace, která prošla celkovou modernizací. V posledních letech docházelo vlivem degradace a zanášení potrubí k jeho ucpávání, často proto muselo být čištěno. Vodovodní síť, na které docházelo k častým haváriím, pocházela ze 70. až 80. let minulého století.

„Původní termín pro dokončení zakázky se o šest měsíců posunul. Realizátor se v průběhu prací vypořádával s absencí aktuální dokumentace podzemních sítí. Ne vždy bylo zřejmé, jestli jsou funkční. V tuto chvíli je už ale nemocniční areál bez těžkých strojů, které v posledních dnech intenzivně pracovaly na pokládce nových povrchů, a je již plně průjezdný,“ doplnil technický náměstek ředitele Petr Hýža.