Dolní Vítkovice: Místo, kde je živo po celý rok!

Výkonný ředitel Petr Koudela

Návštěvnost stoupá, akce se těší velké oblibě, laťka je nastavená vysoko a celý tým Dolních Vítkovic každý den pracuje na tom, aby návštěvníky neustále bavil. A aby se sem lidé vraceli! Tak pro Naše Město hodnotí jejich výkonný ředitel Petr Koudela současnou situaci.

Jaký byl v Dolních Vítkovicích loňský rok a co očekáváte od toho letošního?

Když se ohlédnu za rokem 2018, myslím, že ho mohu považovat jednoznačně za úspěšný. Nejenom, že se podařilo opět překonat návštěvnický rekord – když naše areály celkem navštívilo více než 1,6 milionu návštěvníků – ale povedlo se otevřít rovněž první čistě autorskou expozici Tělo a technika. A dále jsme díky spolupráci s Moravskoslezským krajem rozjeli velký projekt znovuzpřístupnění objektu Koksovny, obrovské oblibě se těšily jak naše příměstské, tak pobytové tábory, za spolupráce a podpory z Ostravy i dalších statutárních měst se v rámci programové nabídky vzdělávalo ve Světě techniky opět více žáků. To všechno je na druhou stranu ale  obrovský závazek. Do budoucna proto chceme zlepšovat úroveň průvodcovského servisu i pracovat na dramaturgii doprovodných programů.

Kdy začne letošní návštěvnická sezona a jaké jsou novinky?

Dolní Vítkovice jsou místo, kde živo po celý rok! I v zimě se lidé mohou vydat do Světa techniky, na Bolt Tower, anebo do expozic Hornického muzea v Landek Parku. Pochopitelně, největší nápory náš venkovní areál zažívá od jara do podzimu. Tradičně chystáme mj. dvojici akcí Lampionový průvod 30. dubna a Den otevřených dveří ve Vítkovicích hned na prvního máje. V polovině léta vystřídá expozici Tělo a technika ve Velkém světě techniky nová dočasná výstava Crash. Otevřeli jsme i novou prohlídkovou trasu Projekt DOV, která vznikla vlastně na popud návštěvníků, jež zajímala novodobá historie areálu i práce architekta Josefa Pleskota. Už nyní jsou v prodeji letní příměstské a pobytové tábory, samozřejmě se těšíme i na venkovní akce a festivaly.

Foto: Dolní Vítkovice, Bolt tower . Autor JIří Zerzoň

Čím chcete oslovit lidi, kteří ji už poznali, aby se vraceli?

Jak jsem již nastínil, stále pracujeme na nových doprovodných programech, zlepšování služeb i infrastruktuře samotného areálu. Chceme zpřístupňovat další objekty – ať plně pod naší taktovkou, anebo ve spolupráci s novými partnery a investory. Budeme rádi, až zde pobočku otevře Národní zemědělské muzeum – práce se na ní už rozběhly – na Hlubině máme nové perfektní trampolínové centrum, zkvalitňujeme služby v oblasti gastronomie. Těch lákadel je opravdu spousta, stačí, aby si každý člověk vybral, co je pro něj zrovna to nej.

Dolní Vítkovice jsou známé i spoustou akcí, jaké se chystají?

Celý náš areál už několikrát dokázal, že je perfektně připravený na venkovní i vnitřní akce. Že dokážeme poskytnout špičkové zázemí pro akce hudebního, sportovního, prezentačního, vzdělávacího či vědeckého charakteru, to vše ve světově unikátních industriálních kulisách, k nimž navíc nabízíme ještě skvělý doprovodný program. Tradičně se u nás uskuteční největší hudební festivaly: Colours of Ostrava, Beats for Love, Ostrava v plamenech, Helax Open Air. A také běžecké závody Run Tour, Rainbow Run, výstavy, vzdělávací akce…

Kavárny, výstavy, akce, pracovní příležitosti… co v areálu podle vás ještě chybí?

Dolní Vítkovice jsou živým místem jen kousek od centra Ostravy a v tuto chvíli nabízí vyžití skutečně pro všechny věkové i cílové skupiny návštěvníků. Co nás však stále trochu trápí, je propojení se samotným centrem města. S čímž se pojí i lepší dostupnost našeho areálu. To je věc, které se chceme do budoucna věnovat.

DOV, to je také petřkovický Landek Park, co je tam nového?

Landek Park je plnohodnotná součást Dolních Vítkovic. Areál dnes slouží jako příměstská rekreační zóna, dostanete se sem na kole, pěšky, městskou hromadnou dopravou i vlastním autem. Jsou zde sportoviště i hornické expozice. Už několikátou sezónu také bude fungovat kemp, na jehož zázemí neustále pracujeme, a mohu už teď slíbit, že bude ještě lepší. Všechny bych ale především velmi rád pozval na návštěvu nové landecké expozice Koník Ferdinand a další čtyřnozí havíři. Ta návštěvníkům představí velmi neotřelým a srozumitelným způsobem práci v dolech, při níž dříve pomáhala i zvířata. Otevřeme ji už ve druhé polovině března.

(nm)