Belfiato aneb Pěkný dech zahraje v únoru v Ostravě

Dalším hostem řady komorních koncertů v Ostravě bude 17. února v Domě kultury města Ostravy. Dechový soubor Belfiato Quintet neboli „Pěkný dech“. Soubor vznikl v roce 2005 a tvoří ho spolužáci a nyní již absolventi hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Perfektní zvládnutí nástrojů, tvořivost, čirá radost ze hry, to jsou atributy, kterými si tato pětice přátel získává publikum doma i v zahraničí.

Dnes jsou již členové kvintetu hráči předních orchestrů (Česká filharmonie, Orchestr Národního divadla, PKF – Prague Philharmonia) a na svých individuálních kontech mají také ocenění z mezinárodních interpretačních soutěžích, např. ze soutěže ARD v Mnichově, Pražského jara a Concertina Praga.

Společně jsou pak je držiteli 1. ceny ze soutěže Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu a roce 2011 získali na Mezinárodní soutěži dechových kvintet Henriho Tomasiho v Marseille (Francie) 3. cenu společně s cenou za nejlepší provedení Tomasiho skladby.

Vystupují pravidelně v Čechách i v zahraničí a preferují český program. Také v Ostravě se představí s programem, v němž převažují čeští autoři A. Rejcha, L.Janáček a P. Haas) doplnění německým skladatelem T. Blumerem.

Proč jste vybrali právě tyto skladby?
Dramaturgie koncertu vždy vychází se vzájemné domluvy, návrzích či přání pořadatele, také z našeho aktuálního repertoáru a v neposlední řadě ze skladeb, které jsou našemu srdci blízké a které zkrátka moc rádi hrajeme.

A taky by mě (a určitě nejen mě) zajímalo, kdy se opět chystáte na své „horské soustředění“, kde, jak známo, pravidelně připravujete a pilujete program koncertů Belfiata na sezónu?

Situace je každý rok komplikovanější protože se Belfiato stále rozrůstá o nové mini členy. Tedy už nemůžeme jen tak odjet na deset dní bez dětí a manželek trénovat do hor. Zatím to tedy každé léto klaplo a i teď hledáme ideální místo pro letošní prázdniny, kde bychom měli klid, přírodu kolem nás, vhodný prostor na zkoušení a kam by se kromě nás vešly ještě čtyři děti a partneři. Nevíte o něčem 🙂 ?

Jak se Vám vůbec daří skloubit závazky v předních českých orchestrech se sólovými a komorními projekty?

Když děláte něco, co vás baví, vždy naleznete cestu jak to skloubit se všemi dalšími povinnostmi. Jako hudebníci máme to štěstí, že nás živí to, co nás baví. Angažmá v orchestrech je pro každého z nás takový ten stabilní základ, Belfiato a další sólové projekty jsou pro nás prostorem, kde můžeme být více kreativní a tvořit s kolegy/kamarády krásnou osobitou hudbu.

Klasickou hudbu se snažíte přiblížit potenciálním posluchačům i prostřednictvím videoklipů.? Prý chystáte tentokrát animovaný klip Janáčkovy upravené suity z Lišky Bystroušky, která zazní i v Ostravě? Kdy se na něj můžeme těšit?

Kdo nás sleduje již delší dobu, jistě ví, že tvorba nevšedních videí a osvěžení klasické hudby multimediálními prvky je něco, co nás skutečně baví. Máme štěstí na partu úžasných lidí, kteří točí, režírují a mají geniální nápady. Nejprve bychom chtěli dokončit videoklip ke kvintetu Pavla Haase a dalším nápadem je zanimovat právě příběh Lišky Bystroušky. Vše ale hodně záleží na času a především na financích, protože vše realizujeme z vlastního. Tedy musíme počkat, dokud zase nenašetříme potřebné prostředky.

A co Vás čeká dále tedy kromě „šetření peněz“?

V první polovině roku nás čeká mnoho krásných koncertů u nás i v zahraničí. Posluchači se na nás mohou přijít podívat v Děčíně, na festivalech Smetanova Litomyšl či Janáčkovy Hukvaldy, táké se těšíme na turné ve Skotsku a Německu. Všechny podrobnostinajdete na našich stránkách www.belfiato.cz a samozřejmě na Facebooku a Instagramu.

(nm)