Ženy boj o 1. ligu nevzdají

Dvakrát měly ženy Baníku Ostrava velmi solidně našlápnuto k postupu do první ligy, dvakrát zhatila jejich cestu vyšší moc. Stejně jako loni, také letos zůstala druhá liga žen kvůli hygienickým opatřením nedohrána. Baník se však hodlá s nepřízní osudu poprat a vstříc první lize se vydá do třetice v nadcházející sezoně.

Když byla předčasně ukončena loňská sezona, stalo se tak ve chvíli, kdy měly „Baňky“ postup do první ligy skoro jistý. Letošní sezona ještě nebyla v takové fázi, aby bylo možné říct totéž. Nicméně utkání s hlavním konkurentem – s Hradcem Králové – už měly ženy Baníku za sebou a zvládly ho vítězně. V tabulce jim ve chvíli, kdy byla soutěž předčasně ukončena, patřilo sice až třetí místo, ale aktuálně první B-tým Sparty postoupit nemohl a druhý Hradec byl před Baníkem jen o skóre a narozdíl od Slezanek ještě neměl odehrán duel s naprosto suverénní Spartou. Takže výchozí pozici pro případný postup měly ženy Baníku v okamžiku ukončení soutěže nejlepší. Jenže nic z toho.

„To, že se soutěž znovu nedohrála, je samozřejmě špatně. Našim cílem bylo postoupit do první ligy, to se nepodařilo. Sice ne naší vinou, ale ve výsledku budeme v příští sezoně znovu hrát druhou ligu,“ pravil Aleš Broulík, manažer ženského týmu Baníku Ostrava. Existuje ještě sice možnost, že by svaz upravil počet účastníků první ligy a Baník by tím pádem postoupil administrativně, nicméně pravděpodobnější je, že se tak nakonec nestane.

„Neupínáme se na tu možnost a děláme už teď vše pro to, abychom měli připravené družstvo, které nejenže do první ligy v příští sezoně postoupí, ale bude v příští druholigové sezoně skutečně dominovat a bude po případném postupu konkurenceschopné i v první lize,“ poznamenal Aleš Broulík.

Ženský tým do příští sezony nastoupí s novým trenérem. Milana Páleníka vystřídá Michal Žárský, jenž doteď působil u juniorek Baníku, a jenž byl v roce 2019 vyhlášen fotbalovou asociací nejlepším českým trenérem v oblasti dívčího mládežnického fotbalu. „Milan Páleník odvedl kus práce, dvakrát se ženami Baníku postoupil. Za práci, kterou odvedl, mu patří velký dík,“ uvedl Aleš Broulík.

Kádr pro příští sezonu by měl vycházet z toho stávajícího. Doplněn bude o některé juniorky. „Ty máme na velice dobré úrovni, takže máme kde brát. Nicméně se samozřejmě poohlížíme i po možném posílení z venku,“ řekl Aleš Broulík. Otázkou je, kde bude v příští sezoně působit Kateřina Vojtková, dosavadní elitní střelkyně ženského týmu Baníku. Aktuálně si úspěšně vede na hostování v polském prvoligovém GKS Katovice. A pokud by Baník administrativně nepostoupil a zůstal by v příští sezoně ve druhé lize, je pravděpodobné, že by Kateřina Vojtková v Polsku pokračovala.

„To ukáže budoucnost, nicméně i kdyby Katka v Polsku zůstala, na našich ambicích se nic měnit nebude,“ uzavřel manažer ženského týmu Baníku.

Zdroj: FC Baník Ostrava