Za požárem chaty v Komorní Lhotce stojí adventní věnec, hasiči svým zásahem uchránili hodnoty za 2 miliony korun

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v neděli 17. prosince 2023 odpoledne u požáru dvoupodlažní chaty v Komorní Lhotce na Frýdecko-Místecku.

Událost byla na tísňovou linku hasičů ohlášena patnáct minut po šestnácté hodině odpoledne, k zásahu byli operačním střediskem vysláni profesionální hasiči ze stanice v Nošovicích a spolu s nimi dobrovolné jednotky z Komorní Lhotky, Dobratic a Hnojníku.

Hasiči po příjezdu na místo události nasadili k likvidaci požáru jeden vodní proud vedený vnitřkem, zasahovali v dýchací technice a využívali termokameru.

Obyvatelka chaty z události vyvázla pouze s drobným poraněním, které hasiči ošetřili na místě. K odpojení objektu od přívodu elektrické energie do hlavní domovní skříně byli povoláni pracovníci ČEZ.

Požár byl lokalizován za hodinu od ohlášení, zasahující jednotky musely rozebrat strop, ve kterém hořela izolace. Celkovou likvidaci ohlásil velitel zásahu krátce po půl sedmé, další dvě hodiny pak na místě ponechal místní dobrovolné hasiče na dohled.

Vyšetřovatel předběžně odhadl výši škody na 200 tisíc korun, uchráněné hodnoty na 2 miliony. Za příčinu vzniku požáru určil zapálený adventní věnec, který byl ponechán bez přímého dozoru.

Abychom předešli podobným nehezkým zážitků s ohněm, máme tu několik základních rad, jak nakládat se zapálenými svíčkami, olejovými a aromatickými lampami:

• Nikdy nenechávejme zapálenou svíčku nebo aromatickou lampu bez dozoru dospělé osoby, přitom pozor na únavu, usnutí apod. Zabraňme, aby na hořící svíčku dosáhly malé děti. Hlídejme také starší děti a domácí mazlíčky.

• Pod každou zapálenou svíčku, olejovou nebo aromatickou lampu patří podložka z nehořlavého materiálu o dostatečné šíři, například z keramiky, kovu nebo kalíšek ze žáruvzdorného skla. Pokud dojde k převrhnutí či roztavení svíčky, zabrání se nehořlavou podložkou rozšíření ohně na nábytek, interiérové textilie a další vybavení domácnosti. Nikdy nedávejme pod svíčky ubrousky z hořlavých materiálů, jako je například papír či textil.

• Odstraňme z dosahu hořících svíček všechny hořlavé materiály a ozdoby, jako jsou větvičky jehličnatých stromů a další ozdoby z plastů, textilií či papíru.

• Pozor na vznik průvanu v místnosti, který může svíčku převrhnout nebo plamen rozkmitat a zapálit okolní ozdoby na věnci nebo svícnu, případně záclony a další bytové textilie.

• Dbejme již při nákupu svíčky či adventního věnce o bezpečnost. Například svíčky, které mají v sobě zalisované suché květy, listy nebo jiné hořlavé materiály, mohou po prohoření tuto ozdobu snadno zapálit a následně způsobit požár, který se v bytě šíří velmi rychle.

• Pokud na adventním věnci nejsou svíčky umístěné v misce z nehořlavého materiálu, který oddělí svíčku od dekorace a zachytí horký vosk, svíčky v žádném případě nezapalujme. Věnec s nezabezpečenými svíčkami ponechme pouze jako dekoraci.

(ab)