Výstava Od listopadu k listopadu sleduje uplynulé události perspektivou studentů

Ojedinělá výstava fotografií a historických dokumentů, které zachycují období let 1939 až 1989 perspektivou ostravských studentů, se bude od 24. října do konce listopadu konat ve foyer ostravské Nové radnice. Připravil ji Archiv města Ostravy a nazval ji příznačně Od listopadu k listopadu. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 24. října v 16 hodin, v programu zazní písně Karla Kryla v podání Tomáše Rossiho.

„Výstava se věnuje období totality, která ovládala náš stát od roku 1939, a tomu, jak se tato neblahá léta 20. století promítla do ostravského školství,“ řekla Hana Šústková, ředitelka Archivu města Ostravy.

Výstava, kterou město pořádá jako součást projektu SametOVA!!! k připomínce třicátého výročí pádu komunismu, zachycuje na devíti panelech nejdůležitější momenty daného období, jak se odrazily v životě ostravských studentů. Věnuje se období protektorátu, které se vyznačovalo snahou nacistů zlikvidovat vyšší české školství, poválečnému vývoji, kdy byla do Ostravy přeložena Vysoká škola báňská, zmiňuje založení Pedagogické fakulty koncem 50. let, ukazuje život vysokoškoláků v uvolněných 60. letech a následně v době normalizace, přináší svědectví o událostech 17. listopadu 1989 v Ostravě i vývoji následujícím bezprostředně po převratu.

Výstava je přístupná v pracovní dny od 7 do 19 hodin v říjnu, v listopadu jen od 7 do 17 hodin. O víkendech od 9 do 19 hodin v říjnu, v listopadu od 9 do 17 hodin.