VÝSTAVA 100 NA 100 PŘIPOMÍNÁ MINULOST ZÁBŘEHU-DRUŽSTVA A JUBILEJNÍ KOLONIE

100 na 100 aneb Sto let Zábřehu-Družstva a Jubilejní kolonie v Hrabůvce. Tak zní název výstavy, kterou aktuálně můžete vidět v zastřešené části Náměstí Ostrava-Jih.

Jak už název napovídá, výstava na solitérních oboustranných panelech City Gallery mapuje pomocí textů a historických fotografií stoletou minulost dvou významných částí městského obvodu Ostrava-Jih.

„Zahradní město Zábřeh-Družstvo začalo vyrůstat v plánech po 31. květnu 1921, kdy vzniklo obecně prospěšné stavební a bytové družstvo ve Vítkovicích, jehož cílem bylo vybudovat v jižní části Zábřehu moderní čtvrť rodinných a bytových domů,“ prozrazuje autor výstavy a kronikář obvodu Petr Lexa Přendík.

Co se týká druhého středobodu výstavy, tak v této souvislosti lze zmínit, že v červnu 1921 začaly Vítkovické železárny budovat na katastru Hrabůvky pro své dělník závodní Jubilejní kolonii. A ta se od roku 1950 postupně rozrostla v „město ve městě“.

„Obě výročí se tak stala inspirací k vytvoření této výstavy, jež si klade za cíl v základních obrysech seznámit veřejnost s oběma urbanistickými celky,“ doplňuje Petr Lexa Přendík.

(ab) Zdroj: Město Ostrava