VÁCLAV SVĚRKOŠ: ŠOK, A PAK SKVĚLÝ ZÁPAS!

Bylo mu tehdy teprve devatenáct let, ale Sparty se rozhodně nebál. Prvního březnového dne roku 2003 položil Václav Svěrkoš svým gólem naopak základ k vítězství Baníku nad Letenskými 3:2.

V utkání, které patří mezi nejpamátnější v novodobé historii Baníku. V pátek v 18 hodin Baník na svém webu stream z tohoto utkání odvysílá.

Co se vám z památného utkání se Spartou z března roku 2003 vybaví jako první?

První, co mi naskočí, jsou vyprodané Bazaly. Skvělý zápas a špatný terén. V tomto pořadí. A pak se začnou postupně vybavovat ty ostatní vzpomínky. Bylo ještě v době před mistrovskou sezonou, u které jsem už nebyl, a kdy byly Bazaly plné pak už téměř pravidelně, ale na jaře toho roku 2003 to byl doslova šok, když byly Bazaly najednou vyprodané. Jasně, Sparta lákala, navíc tehdy Baník snížil vstupné na nějakých jednotných deset korun, pokud si dobře pamatuju. Ale to je jedno, bylo plno a byl z toho úplně fantastický zápas.

Zcela výjimečná návštěva na Bazalech, ale taky zcela výjimečný výkon Baníku, že?

Asi to spolu souviselo. Ti lidi nás tehdy hnali dopředu, každý, kdo byl na hřišti a měl na sobě dres Baníku, tehdy podal maximální výkon. Každý jel na sto procent. A i když se Sparta dostala do vedení, nás to nezlomilo a otočili jsme to.

Bylo už tehdy poznat, že se na Bazalech rodí tým, který v následující sezoně tak výrazně prokáže své kvality?

Asi nikoho nenapadlo, že Baník v příští sezoně vyhraje titul. Ale že se dává dohromady zajímavé a silné mužstvo, to už jsme cítili. V tom zápase se Spartou jsme ale favoritem nebyli, to zase ne. Sparta byla tehdy hodně silná a v té sezoně se stala mistrem.

Vám bylo tehdy devatenáct let. Nezdálo se ovšem, že by se vám z vyprodaných Bazalů a silné Sparty nějak roztřásla kolena. Spíš naopak…

Byl jsem tehdy hodně mladý a nepřipouštěl jsem si to. Ta zodpovědnost leží obvykle na starších hráčích, mladí si to tak neberou. Když jsem se později do Baníku vrátil a hrálo se o záchranu, cítil jsem tu zodpovědnost daleko víc. Tehdy v tom roce 2003 jsem se hrozně těšil a víc jsem to neřešil. Už jsem měl za sebou tu nováčkovskou sezonu, kdy jsem za pana Jarabinského hrával v záloze a moc jsem se tam necítil. Tam jsem naopak vnímal, že mužstvu moc prospěšný nejsem a z toho jsem tehdy nějakou nervozitu cítil. To ale pominulo a v sezoně 2002-03 už to bylo pryč.

Ta sezona pro vás byla ostatně z hlediska další kariéry důležitá…

Přesně tak. Po ní jsem odešel do Bundesligy. A Baník v té další sezoně vyhrál titul. Občas si tak někdy řeknu, jestli jsem neměl ještě rok počkat, jestli jsem se neukvapil a vinou toho o ten titul přišel, ale ne, neberu to tak. Věci byly, jak být měly, odešel jsem do Německa, ostatně jsem o to stál. Kdoví, kdybych zůstal, možná by Baník ten titul nezískal.

Vraťme se do utkání se Spartou, o kterém je řeč. Sparta se ujala vedení, Baník vyrovnal z penalty po zákroku Zdeňka Grygery na vás. Dnes už asi můžeme otevřeněji zavzpomínat, jak to s tím zákrokem vlastně bylo…

(směje se) Abych ale nemusel ještě dodatečně na disciplinárku něco vysvětlovat. (znovu se směje) Dostal jsem se tehdy s míčem z levé strany mezi dvěma hráči Sparty do jejich šestnáctky. Měl jsem před sebou už jen Zdeňka Grygeru. Píchnul jsem si to kolem něho, ale asi víc, než jsem chtěl. Balon mi uskočil a mi už nezbylo než hledat nějaký kontakt se Zdeňkem. Hledal jsem ho, ale nějak jsem ho nemohl najít (směje se). Co se dalo dělat, spadl jsem… Rozhodčí stál v nějakém nepříznivém úhlu, tak to pískl. Bylo to přísné, samozřejmě. A hrdý na to ani po letech nejsem. Ale chtěl jsem prostě vyhrát, v takové chvíli člověk moc nepřemýšlí.

V pozápasovém rozhovoru jste pak celkem na rovinu přiznal, že jste to zkusil. A mířil jste za to na disciplinárku…

(usmívá se) Pan Károlyi, který tehdy disciplinární komisi šéfoval, chtěl, abych mu trochu blíže vysvětlil, co jsem teda zkusil. Tak jsem mu řekl, že jsem zkusil proniknout do vápna. Ale už mi to moc nepomohlo, byla z toho pokuta. Myslím, že 40 tisíc korun.

Když tedy rozhodčí Vidlák penaltu odpískal, měl jste kuráž na to sám ji proměnit…

Nad tím člověk moc nepřemýšlel. Rozhodčí to písknul, cítil jsem šanci dát gól, řekl jsem si o ni a kopnul jsem ji. Pamatuju si, že jsem si tehdy na hřišti od sparťanů vyslechl své. I Zdeněk Grygera mi tehdy dost sprostě vynadal. Ani se nedivím, upřímně řečeno. Taky by mě to asi trochu dopálilo…

Kam ve svých vzpomínkách toto památné utkání řadíte?

Už jsem říkal, že ta sezona pro mě byla moc důležitá. A tenhle zápas mi z ní v těch vzpomínkách vyčnívá asi nejvíc. Četl jsem nedávno rozhovor s Mariem Ličkou, který na tohle utkání taky vzpomínal. Říkal, že to utkání od té doby neviděl, protože kromě pozápasového rozboru už jsme tehdy prostě neměli možnost se znovu podívat, pokud si to náhodou někdo nenahrál na video. Já jsem ten záznam taky nikdy neviděl.

Takže se budete v pátek dívat?

Budu. Už jsem si koupil vstupenku a ještě asi nějaké další přikoupím. Pro celou rodinu.

Pozn.: Kód pro přístup k pátečnímu streamu utkání Baník – Sparta získáte zde: https://bit.ly/2yC5D2A

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava