V PORUBĚ VZNIKLY ŠESTERY NOVÉ SLUNEČNÍ HODINY

V městském obvodu Ostrava-Poruba se na šesti místech nově objevily sluneční hodiny. Slavnostně odhaleny byly včera. Projekt s názvem Sluneční stezka Porubou byl podpořen z druhé výzvy dotačního programu na estetizaci veřejného prostoru a to částkou 354 tisíc korun.

Podle iniciátora projektu sluneční hodiny propojují dva důležité fenomény dnešní doby: měření času, na kterém je naše společnost závislá a návrat k přírodním zdrojům – využití slunce a stínu. Každé sluneční hodiny využívají jiný zobrazovací mechanismus, jedná se tedy o jedinečnou ukázku různých možností využití slunce a stínů pro zobrazení času. Každé z hodin jsou zároveň i uměleckým dílem zkrášlující veřejný prostor.

Stezka je koncipována tak, aby vyzývala veřejnost k procházkám, objevování a poznávání různých míst Poruby, která jsou příjemná k pobytu venku a ke společnému setkávání. Všechna jsou dobře dostupná pěšky i na kole, s kočárkem i invalidním vozíkem.

Hodiny budou využívány také jako učební pomůcky například pro názorné vyučování kapitol z fyziky a zeměpisu. Nacházejí se na Havlíčkově náměstí, v Zámeckém parku, na prostranství u Okresního soudu, u Pustkoveckého rybníka poblíž Pokorného ulice, u ZŠ Valčíka a v porubském lesoparku.

(ab) Zdroj: Město Ostrava