V pondělí začal MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA

Včera začal MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA a posluchačům se otevřel svým zahajovacím koncertem v Domě kultury města Ostravy na počest 100. výročí vzniku Československa. Česká filharmonie patří k našim národním symbolům a Janáčkova Sinfonietta vznikala pod skladatelovým dojmem z nabyté samostatnosti. Její letošní vyznění umocní členové Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Vstup do festivalu tak bude opravdu impozantní. Prezident festivalu Ivan Ženatý dodává: „Náš festival je pro diváky připraven. Letos rozměrnější než obvykle, naplněný mnoha nejrůznějšími koncerty, od intimních komorních provedení po velká symfonická. Mám radost z toho, že jsem mohl být při jejich dramaturgické a organizační přípravě, a je mi ctí, že v Ostravě mohu letos také dvakrát vystoupit – s Českou filharmonií a pod taktovkou Maestra Pendereckého.“

MHF Leoše Janáčka až do 1. 7. v Ostravě, Hukvaldech a dalších městech Moravskoslezského kraje zve na dalších 30 koncertů – intimně komorních i velkých symfonických a představí celou řadu mimořádných osobností světového formátu. Již tuto středu 23. 5. přivítáme na symfonickém koncertě Christiana Arminga, nejmladšího šéfdirigenta Janáčkovy filharmonie Ostrava v její historii, který se vrátí ke „svému“ orchestru s originálním slovanským programem: Janáček – Rachmaninov – Čajkovskij. Za klavír usedne světová legenda Kun-Woo Paik – ten bude mít v Ostravě letos svou premiéru. „Je mi ctí být součástí MHF Leoše Janáčka. Východoevropský hudební svět představuje ten pravý kořen západní klasické hudby. A skladatel Leoš Janáček se svým mocným hudebním jazykem vystupuje jako pravý umělec a tvůrce. Být ve městě, kde jeho umění vzkvétá, je požehnáním pro každého umělce,“ říká Kun-Woo Paik. Konec prvního festivalového týdne uzavře v neděli 27. 5. houslový recitál, ve kterém Julian Rachlin, jeden z nejžádanějších houslistů dneška, s neméně uznávaným pianistou Itamarem Golanem zahrají sonáty Beethovena, Šostakoviče, Brahmse, ale také Romantické kusy našeho Antonína Dvořáka.

Více o programu na www.mhflj.cz. Těšíme se na viděnou v sále!

(nm)