V impozantní vstupní hale budovy Nové radnice začaly práce na vybudování centrální recepce

Hlavní vstup do budovy Nové radnice je již řadu měsíců pro běžný provoz uzavřen. Důvodem byla pandemie Covid, která si vyžádala zvýšenou kontrolu nad pohybem osob v budově. Nyní však ve vstupní hale začaly práce na vybudování nové centrální recepce a s ní souvisejícím komplexním systémem opatření, která zvýší bezpečnost a zjednoduší orientaci občanů, navštěvujících Magistrát města Ostravy.

O přípravě tohoto projektu, kterému předcházel výběr ze 4 návrhů významných českých ateliérů město Ostrava informovalo v červenci loňského roku (více zde: Nová radnice dostane centrální recepci). Vítězný návrh architekta Martina Tycara z pražské architektonické kanceláře „znamení čtyř – architekti“ byl v minulých měsících rozpracován do úrovně realizační dokumentace, na jejímž základě následně proběhlo veřejné výběrové řízení na zhotovitele.

Mobiliář pro recepci zhotovuje pražská společnost L.E.V., jeho součástí bude samotná recepce, sezení pro návštěvníky, osvětlení a dekorace včetně zeleně. Součástí záměru je i samostatná dodávka audio a video systému, jehož dodavatel bude znám po ukončení výběrového řízení.

„Nová radnice je významnou a památkově chráněnou stavbou, ovšem její dispozice jsou pro občany, kteří neznají její vnitřní provoz, dosti nepřehledné a vstupní hala, ačkoli je sama o sobě impozantní, působí místy tmavě a opuštěně. Proto jsme hledali optimální podobu centrální recepce, která návštěvníkům radnice nabídne občanům ve vstřícném a příjemném prostředí rychlé informace ke všemu, co pro vyřízení svých záležitostí potřebují, rozvine potenciál vestibulu a přidá lidský rozměr,“ řekla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Součástí řešení bude doplnění stávajícího kamerového systému s on-line přenosem, který posílí zabezpečení budovy. To proto, že významným impulsem pro vybudování centrální recepce byla doporučení bezpečnostních složek, reagujících na zvýšení různých bezpečnostních rizik v posledních letech.  Zároveň ale město nechtělo nyní otevřený veřejný prostor radnice přeměnit v neprostupnou pevnost s turnikety, ale naopak hledalo takové řešení, které zachová její přístupnost a posílá architektonické hodnoty vstupní haly historické budovy i komfortu pro občany.

V současné době probíhají přípravné práce v interiéru, zhotovitel zpracovává dílenskou dokumentaci, postupně probíhá vzorkování konkrétních prvků a materiálů a začínají práce na jejich konkrétní výrobě. Samotné instalace v interiéru budovy bude zahájena v srpnu a předpoklad dokončení prací je na přelomu září a října tohoto roku.

Realizace nové recepce přijde Ostravu celkem na 4,45 milionů korun. S ohledem na skutečnost, že se je Nová radnice kulturní památkou, evidovanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR, pro celkovou realizaci dali souhlas také zástupci orgánů památkové péče, kteří spolupracují také při samotné realizaci projektu. Radniční budova v loňském roce oslavila 90 let od svého otevření a stále patří mezi nejvýznamnější dominanty města.

Podobu centrální recepce navrhovaly čtyři architektonické kanceláře, komisi se nejvíce líbila koncepce studia „znamení čtyř – architekti“.  Zatímco ostatní tvůrci pracovali s umístěním recepce v centrální ose vestibulu, které by ale narušilo přímý vstup do reprezentačních prostor, zvolila vítězná architektonická kancelář odlišný přístup. Navrhla dva samostatné objekty, umístěné mimo hlavní přístupovou trasu. Jedním z objektů je samotná recepce, doplněná o prezentační pult, druhým, vyvažujícím, symetricky umístěným objektem je stylizovaná pohovka, která bude sloužit k posezení návštěvníků například při čekání. Boční stěny budou sloužit jako prezentační a informační plochy.  K recepci příchozí přirozeně navede vstupní koridor.

Součástí úprav s cílem zvýšení bezpečnosti klientů i zaměstnanců bude v celém objektu také doplnění kamerového systému, počet kamer se ze současného stavu zvýší na čtyřnásobek. Aktuálně kamery s on-line přenosem i se záznamem monitorují foyer radnice, oba boční vstupy i vchod ze Sokolské ulice a obě parkoviště. Nově přibudou kamery také v chodbách radnice a ve všech komunikačních prostorách. Záběry všech kamer budou přenášeny na obrazovky vrátnic, možnost zobrazit si je v případě potřeby budou mít i pracovníci integrovaného bezpečnostního systému.