Senioři se vracejí na táborech do mládí

Retro tábor si senioři užívají plnými doušky. Foto: Ivana Zelinová

Týden trvající Retro tábor v Beskydech u kouzelné přehrady v ozdravném prostředí Horní Bečvy nabízí seniorům sedm dní naplněných aktivním programem a řadou táborových akcí, na které si někteří z nich pamatují ještě z dob mládí.

Ojedinělým projektem aktivního trávení volného času seniorů v ozdravné chráněné krajinné oblasti Beskyd se pyšní nezisková organizace Tábory v Beskydech. Již po několik let realizuje naprosto výjimečnou myšlenku navrátit lidi v seniorském věku do časů jejich mládí.

Letos půjde o jubilejní 10. ročník táboru. Hlavním bodem tábora je zkvalitnění seniorského života, nabytí nových zážitků během nejrůznějších aktivit, poznávání nových lidí a sociální terapie po ukončení dlouhodobého nouzového stavu.

Letošní velice populární senior tábor se uskuteční hned ve dvou termínech, a to od 21. do 27. srpna a do 28. srpna do 3. září v retro rekreačním středisku Pekárny-Rališka, kde jsou táborníci ubytovaní na pokojích s vlastním sociálním zařízením. Letošní téma táboru zní Děti ráje a bude zaměřen tak trochu i muzikálově. Volná místa ještě jsou a pobyt není kvůli covidu nikterak omezen. Přihlásit se můžete na tel. 724 014 649 nebo na email taboryvbeskydech@email.cz .

Táborový program je nabitý nejrůznějšími soutěžemi (někdy i trochu bláznivými), oblíbenými výlety, vystoupeními, sportovními hrami, seniorskou olympiádou, střelbou, vařením kotlíkového guláše a polévek, kreativní dílnou, zdravotním cvičením, večerní stezkou odvahy, táborákem, hledáním pokladu aj. Nedílnou součástí je výroba oddílové vlajky, hymna a pokřik, či klasické táborové kimovy hry.

Mezi velice oblíbené aktivity patří i malování na kameny, pískování mandal, karaoke a velmi populární soutěžní (Máme rádi Česko, Milionář, Co na to Češi, Tvoje tvář má známý hlas aj.), taneční a pěvecké večery či maškarní karneval s tombolou. Velice oblíbená je i návštěva hosta Šlágru. Stejně tak poutavé jsou videopřednášky a besedy s velice zajímavými seniory.

Účast na všech aktivitách je dobrovolná, takže si účastníci tábora sami vybírají, v čem chtějí soutěžit či jaký si zvolí program. Připraveny jsou i zajímavé výlety na Bílou, na Pustevny, do Rožnova pod Radhoštěm, Velkých Karlovic, na rozhlednu Čarták a jiné.

Předchozích sedm ročníků ukázalo, že senioři se rádi baví, užívají si program a také jsou velmi soutěživí ve všech aktivitách. Určitě v tom hraje roli i to, že se na táboře v myšlenkách vracejí do dětských let. Rozdíl je možná v tom, že zatímco v dětství na táborech při ranním vyhlášení budíčku všichni reptali, na senior táboře bývají většinou všichni vzhůru už s předstihem a rozcvičky si vyloženě užívají. Hodně se všichni pobaví třeba i při bodování pokojů.

„A protože retro tábory jsme pořádali už v uplynulých letech, mohu potvrdit, že si senioři pochvalují, že jim týden prožitý mezi vrstevníky v překrásném prostředí pomohl zapomenout na všechny trable, někdy i na zdravotní problémy. Sami říkají, že za jeden den omládnou o jeden rok. Spokojení účastníci tábora a jejich šťastné tváře jsou pro nás tou největší odměnou,“ říká předsedkyně pořádající organizace Ivana Zelinová.

Již dlouhodobě vede tábory pro děti a rodinky s dětmi, na které většinou jezdí právě babičky a dědečkové s vnoučaty. „A právě tehdy jsem si uvědomila, jak se právě oni s obrovským nadšením účastní všech táborových her a jsou nesmírně šťastní, že si mohli zavzpomínat na svá mladá léta a zapomenout na všechny své starosti a zejména problémy se zdravím a prostě vším, co seniorský věk provází. A tyto pocity, novou chuť do života jsem chtěla dopřát i jiným seniorům, aby pochopili, že po šedesátce, sedmdesátce, osmdesátce nebo i devadesátce život opravdu nekončí.“ vysvětluje organizátorka Ivana Zelinová.

Její slova potvrzují samotní senioři, kteří retro tábor již několikrát navštívili. „Těšíme se na něj už celý rok. Strávíme totiž pod taktovkou skvělých oddílových vedoucích nezapomenutelné dny, pozitivně se naladíme a vrátíme o minimálně pět desetiletí zpátky do doby bezstarostného a bláznivého dětství, což si mnozí z nás dokážou až neuvěřitelně naplno užít. Každé loučení provázejí slzy a nekonečná poděkování spokojených a nadšených seniorů. Stejně jako v dětství i na těchto senior táborech se každoročně rodí další nová pevná přátelství i blízké vztahy, říká Iva Chlistovská, která na tábor jezdí už pravidelně ze seniorkami až z Čerčan u Prahy.

„To mě nabije vždy takovou energií, že v té chvíli se mi honí hlavou myšlenky a plány už na příští rok. Jsem toho krásného pocitu tak naplněna jako nikdy jindy za celý rok, přestože v Ostravě-Svinově provozuji mateřskou školku se zvířaty pro děti od 2 do 6 let – Školičku na farmě. Loni mě nejvíce potěšilo, že se v tak těžce zkoušené době dokázali senioři sejít a báječně se uvolnit. A nesmím opomenout, co mě opravdu rozesmálo, když jeden z pravidelných účastníků si mi hned druhý den postesknul – ach jo, zase máme čekat na celý rok – a přitom měl celý táborový týden ještě před sebou,“ dodává autorka projektu Ivana Zelinová.

Pořadatelem ozdravných retro táborů pro seniory je nezisková organizace Tábory v Beskydech, která pořádá i ozdravné zimní a letní tábory pro děti školního i předškolního věku, dále také pobyty pro rodiče a seniory s dětmi.

Jak se senioři umějí bavit a vrátit se do dětství, na to se můžete podívat na snímky nebo videosestřihy z minulých ročníků na hlavní stránce www.taboryvbeskydech.cz