S Janáčkovou filharmonií Ostrava vystoupí houslistka Leticia Moreno – rozezní Klub Alfa

Leticia Moreno. Foto Omar Ayyashi-mal

Na výlet do Paříže! I tak by mohl znít společný podtitul tří abonentních koncertů, které pro své posluchače Janáčkova filharmonie nyní chystá. U všech zazní skladba spojená s mekou meziválečné avantgardy, Paříží. První koncert nabídne JFO v online přenosu na svých sociálních sítích již v pátek 9. 4. od 19 hodin.

 

Do Ostravy dorazí mladá španělská houslistka Leticia Moreno. Koncert se uskuteční bez osobní účasti posluchačů, za dodržení všech hygienických opatření a to ve společenském sále Klubu Alfa v Ostravě. Změnou prostředí chce JFO oživit místa, která v době pandemie zejí prázdnotou a ukázat nejen hudební kvality Ostravy.

 

Vzhledem k omezenému cestování bylo plánované březnové turné do Španělska odsunuto na neurčito. Stále je však možné cestovat alespoň prostřednictvím hudby. Uslyšíte nádhernou Ravelovu suitu Náhrobek Couperinův, ve které cituje jmenovaného barokního skladatele.

Jiného barokního velikána, Vivaldiho, zase cituje Piazzola v proslulých Čtvero ročních dobách Buenos Aires, s nimiž se spolu se španělskou sólistkou Leticií Moreno přesuneme v rytmu tanga až do Jižní Ameriky! A když už tu máme tango, nesmí chybět ani evropské tance. Rumunský dirigent Gabriel Bebeselea, pravidelný host JFO, proto koncert uvede Bartókovou klasikou ze své vlasti.

„Do online prostoru chceme vstupovat opravdu s exkluzivním obsahem. Došlo sice ke změně dramaturgie původního živého koncertu, díky tomu však vznikl mimořádně zajímavý program, který tuto exkluzivitu beze zbytku naplňuje,“ dodává ředitel JFO Jan Žemla. 

Program koncertu:

Béla Bartók Rumunské lidové tance, Maurice Ravel Náhrobek Couperinův, Astor Piazzolla Čtvero ročních dob v Buenos Aires, Leticia Moreno – housle, Janáčkova filharmonie Ostrava, Gabriel Bebeselea – dirigent

Podrobnější informace k programu naleznete zde. Koncert bude ke zhlédnutí zde.

 

29.4./ Beethovenův Trojkoncert

Na druhém živě streamovaném koncertě 29. 4. nás na cestu do Paříže, s hlavním hostujícím dirigentem Petrem Popelkou, pozve Arthur Honegger, člen Pařížské šestky. Jeho druhá symfonie nahradí Sukovo původně plánované Zrání, které pro velké obsazení orchestru bohužel není možné odehrát. Na původně avizovaný Beethovenův Trojkoncert se členy Lobkowitzova tria se však posluchači těšit můžou.

 

13.5./ Závěrečný koncert

Na třetím – a závěrečném – koncertě jarního cyklu nakoukneme do Paříže mladičkého Sergeje Stravinského, který pro tamní „Ballets Russes“ jako první přelomové dílo napsal právě balet Pták Ohnivák. Koncert povede namísto Roberta Spana jeden z nejvyhledávanějších ruských dirigentů současnosti a specialista právě na Stravinského, Andrey Boreyko. „Zahrát si s dirigentem takové kategorie je pro nás obrovská příležitost, za běžných okolností jen těžko dostupná.

 

Z těchto malých pozitiv máme v současné době dvojnásobnou radost,“ říká manažer orchestru Ondřej Daněk. Andrey Boreyko s sebou přiveze i legendární Koncert pro klavír a smyčce Alfreda Schnittkeho, který zahraje místní mladý a perspektivní klavírista Tomáš Vrána.

 

Mimo zmíněné abonentní streamy stojí koncert 22. 4. v rámci cyklu Jeunesses musicales, na němž doprovodí orchestr JFO mladé sólisty. I na něm se ale do Paříže podíváme.

 

JFO je s Vámi ONline. Všechny streamy JFO jsou k dispozici zde.

(nm)