Půlhodinu zdarma na kolech do konce dubna

Bezplatná půlhodinová zápůjčka sdílených kol v Ostravě se prodlužuje do konce měsíce

Do konce dubna budou sdílená kola v Ostravě zdarma po dobu třiceti minut, místo obvyklých patnácti. Město se dohodlo se společností nextbike na možnosti bezplatné třicetiminutové zápůjčky pro uživatele nejprve na jeden měsíc, tedy od 18. března do 18. dubna.

Původně dohodnutý termín se prodlužuje o další dva týdny. V patnácti městských obvodech je v celkem 280 stanicích k dispozici 900 kol, která jsou pravidelně dezinfikována.

Z čísel, která máme k dnešnímu dni k dispozici, je zřejmé, že se kola využívají. V březnu bylo chladno, ale s hezčím počasím, narůstá počet výpůjček a také se prodlužuje doba, po kterou jsou kola v permanenci. Na začátku března se jednalo o tisíc výpůjček za den, aktuálně jsme na zhruba dvou a půl tisících. Zatímco náklady za první měsíc bezplatné třicetiminutové výpůjčky si rozdělilo město a nextbike stejným dílem, o náklady za následující necelé dva týdny se postará provozovatel a po městu nebude požadovat žádnou finanční spoluúčast. Chci jim za to poděkovat,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Od spuštění systému v pondělí 2. března již bylo provedeno 68 553 výpůjček. V posledních deseti dnech narostl nejen počet uživatelů sdílených kol, ale zvyšuje se také množství těch, kteří využívají nabídku celých 30 minut zdarma.

Častěji dochází k přejezdům mezi městskými obvody, což naznačuje, že kola zákazníci používají jako alternativu k městské hromadné dopravě. S příchodem hezkého počasí a postupným rozvolňováním karantény narostl také počet výpůjček nad hodinu.

Informace o 30minutové výpůjčce zdarma se objevují uživatelům v aplikaci v novinkách a při zápůjčce prostřednictvím malého banneru. Věříme, že počet kol, která budou v provozu v následujících dnech, ještě naroste,“ uvedl za společnost nextbike Lukáš Luňák.

Servisní tým společnosti nextbike sdílená kola systematicky dezinfikuje, řídítka, sedlo i zámek. I přesto se ale doporučuje, aby všichni, kteří si půjčí kolo, použili vlastní rukavice.

(nm)