Projekt Fajne školní bistro pokračuje

Šéfkuchař David Valíček bude i v letošním roce vařit v jídelnách ostravských základních škol. Mentoringy ostravského projektu Fajne školní bistro se uskuteční od února do června v pěti základních školách, od září do prosince ve čtyřech. Doplněny budou o dva workshopy pro kuchařky školních jídelen. Město tímto projektem přispívá ke zlepšení stravovacích návyků žáků. Na mentoringy a workshopy v tomto roce uvolní 243 708 korun.

„Podle reakcí škol, kde David Valíček pilotně vařil od října do prosince loňského roku, se projekt osvědčuje. Všude potvrzují, že akce pro ně byla inspirativní, přinesla zajímavé zkušenosti a školy některá menu zařadily do svého jídelníčku. Zájem projevila i další školská zařízení, proto jsme se rozhodli v projektu pokračovat, a to nejen v letošním, ale také příštím školním roce. Město vydá také školní recepty sestavené Davidem Valíčkem. Vyjít by měly v příštím roce,“ uvedla náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová. 

Na Davida Valíčka a jeho už osvědčené partnery se mohou ve druhém pololetí školního roku 2019/2020 těšit 20. února na Základní škole A. Hrdličky v Porubě, 26. března na Základní škole MUDr. Lukášové v Hrabůvce, 30. dubna na Základní škole Březinova v Zábřehu, 27. května na Základní škole Srbská ve Výškovicích a 25. června na Základní škole F. Formana na Dubině. 

Děti si z předem dané nabídky vyberou prostřednictvím anketního lístku jedno tříchodové menu, které bude David Valíček opět připravovat ve spolupráci se žáky oboru kuchař ze Střední školy společného stravování v Hrabůvce a za přispění budoucích nutričních terapeutů, kteří studují Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou školu zdravotnickou z Dubiny. Nově budou s vařením pomáhat také žáci oboru kuchař ze Střední školy profesora Zdeňka Matějčka v Porubě.

Na výběr jsou tři menu. Jako předkrm k rybí koftě s batáty bude cizrnový salát s bylinkami a pečenou paprikou, dezert bude jablečný koláč pečený na ruby s karamelem. Základem dalšího menu bude kuřecí závitek s ricottou, špenátem a gratinovanými brambory, k němu jako předkrm Caesar salát a jako dezert čokoládové brownie. Vegetariánské jídlo bude složeno z polévky minestrone s makarony, italského dýňového rizota s vyzrálým sýrem a dezertu v podobě kokosového tapiokového pudingu s mangem. 

Na podzim loňského roku připravoval David Valíček se svými pomocníky v každé ze tří škol čtyři menu. V nabídce byly domácí cheesburger s hranolky, bermudský rybí karbanátek s luštěninovým salátem s kukuřicí a trhané maso s pečenými brambory, pažitkovým smetanovým krémem a restovaným zelím na cibulce. U dětí jednoznačně nejvíce bodoval cheesburger.  Protože nebylo možné ve všech školních jídelnách vařit takto bohatou nabídku, v letošním roce bude připravováno jedno menu podle výběru žáků.

Myslím si, že akce byla podnětná pro obě strany. Určitě nelze na základě jednoho dne změnit v tak obrovském provozu, jako je naše jídelna, vše od základů. Tuto potřebu jsme ani neměli. Do akce jsme šli s tím, že oživí zaběhlý život. Ostatně i pan Valíček u nás zjistil, že uvařit 1300 obědů není žádná legrace. Žáci, stejně jako ostatní strávníci, byli s menu velice spokojeni. Naše paní kuchařky dvě menu z mentoringu již zařadily do našeho jídelníčku,“ prohlásil ředitel Základní školy Matiční v Ostravě Vladimír Matuš. 

Že bylo menu pro žáky atraktivní, zmínila také ředitelka Základní školy a mateřské školy Šeříkova z Výškovic. „Naše kuchařky od té doby už několikrát použily nové způsoby přípravy pokrmů, s nimiž se při mentoringu seznámily. Příkladem je trhané maso vařené přes noc. Jediným omezením je nedostatečné vybavení naší školní kuchyně moderními technologiemi,“ doplnila ředitelka Zuzana Hranická.

Ředitelka Základní školy I. Sekaniny v Porubě Miroslava Bukovská potvrdila, že vůbec nebylo jednoduché připravit čtyři menu najednou. Ocenila ale, že si kuchařky mohly vyzkoušet něco nového. „Recept s trhaným masem máme v jídelníčku teď v únoru, v březnu se pustíme do hamburgerů, což děti určitě ocení. V naší školní jídelně se snažíme připravovat pro děti chutná, ale hlavně zdravá jídla. Sledujeme, co jim chutná a co je naopak nutno vylepšit. Už samotný fakt, že si děti chodí pravidelně přidávat jídlo, je pro kuchařky poctou,“ konstatovala ředitelka Bukovská.

Projekt Fajne školní bistro, jehož cílem je obohatit stravování v jídelnách ostravských základních škol, odstartoval loni v říjnu. Město jím přispívá k zlepšení stravovacích návyků žáků. Projekt je inspirován populárním televizním pořadem o vaření. Vybrané školní jídelny navštěvuje známý ostravský šéfkuchař David Valíček, který založil Food Atelier v Dolní oblasti Vítkovic a pořádá v něm kurzy vaření. Kuchařkám a personálu v kuchyni pomáhá například s organizací, přípravovou pokrmů a jejich servírováním. Loni stál mentoring ve třech ostravských školách celkem 70 848 korun.

David Valíček vařil ve špičkových kuchyních ve světoznámých restauracích po celém světě, například v hotelu Burj al Arab v Dubaji, v restauraci Fig and Olive na Manhattanu, v KPMG u michelinského kuchaře Stacey Harrise nebo v londýnské Berners Tavern u šéfkuchaře Jasona Athertona.

(ab)