PREVIEW: BANÍK – OPAVA (NEDĚLE, 17:00)

Fotbalový svátek regionu je tu. Baník v neděli od 17 hodin přivítá na Městském stadionu v Ostravě ve velkém slezském derby SFC Opava. Vyprodáno stále není, vstupenky by měly být k dostání i v den zápasu v pokladnách stadionu.

Atraktivní partie dvou rivalů je umocněna závěrečným bojem o pozice v nadstavbě. Baník si potřebuje upevnit postavení v elitní šestce, Slezský FC stále balancuje na hranici prostřední skupiny a šestky o záchranu.

„Opava hraje o hodně, my taky, o to je to zajímavější. Hráči to vědí. Věřím, že uvidíme dobrý fotbal a samozřejmě věřím, že nás diváci doženou k vítězství. Atmosféra bude výborná,“ řekl trenér Bohumil Páník.

Opava se potácí desátým a dvanáctým místem. Tři místa, která však za deset dnů budou představovat velký rozdíl. Buď šance na boj o play off o Evropskou ligu, anebo hra ve skupině o záchranu.

Podle trenéra Páníka je opěrným bodem opavské hry devítigólový útočník Smola. „Je tam síla opření si hry o hrotového hráče, který dokáže vytvářet prostor, shazovat balon, udržet balony, dávat góly. Bylo vidět, že když toho hráče neměli, mužstvo nebylo schopno se tam prosadit. Když v sestavě je, zase to vypadá jinak. Pokrytí nebezpečného Smoly, aby se mužstvo nemohlo dostat do útočné fáze, je jedním z našich úkolů,“ nastínil Bohumil Páník.

Baníku by výhra definitivně zajistila první šestku bez ohledu na další výsledky. Hra Baníku v posledních týdnech vykazuje známky stálého zlepšování, ze sestavy však vypadává na další dvě utkání vykartovaný Martin Fillo.

„Hráči jsou si vědomi, že poslední tři zápasy podali dobrý výkon. V Plzni jsme neměli body, ale byli jsme morálními vítězi, což je mnohdy víc. Pro sebevědomí hráče je to více než upocené vítězství. Hráči tam ze sebe vydali všechno a ten zápas měl svoji kvalitu,“ dodal Bohumil Páník.

15. KOLO FORTUNA:LIGY

Baník (5. místo, 42 bodů) – SFC Opava (11. místo, 33 bodů)

Neděle 17:00, Městský stadion

Rozhodčí: Berka – Vitner, Vaňkát.

Nejlepší střelci: Kuzmanovič (9) – Smola (9)

Absence: Šindelář, J. Šašinka (oba zranění), Fillo (8 ŽK) – Žídek (4 ŽK), Hrabina, Jurečka (oba nejistý start)

Komu hrozí trest: Diop, Jánoš (všichni 7 ŽK), Kuzmanovič, Mešaninov, Pazdera, Procházka, Baroš, J. Šašinka (všichni 3 ŽK) – Schaffartzik (7 ŽK), Šrom, Zapalač, Juřena (všichni 3 ŽK).

BANÍK VS OPAVA V SAMOSTATNÉ A DRUHÉ LIZE

Bilance vzájemných zápasů: 19 / 8-6-5 29:23

Nejlepší střelci vzájemných zápasů: Žůrek 3 – Onderka 3

Nejvyšší výhra: 4:0 (22. listopadu 2003)

Nejvyšší prohra: 0:3 (19. května 1996, 1. prosince 1996)

POSLEDNÍ VZÁJEMNÉ UTKÁNÍ (11. LISTOPADU 2018)

OPAVA – BANÍK 2:1 (1:0)

Branky: 35. Kayamba, 65. Smola – 84. J. Šašinka. Rozhodčí: Ardeleanu – Mokrusch, Caletka. ŽK: Svozil, Schaffartzik – Fleišman, Laštůvka, Baroš, Hrubý, Stronati. Diváci: 6385 (vyprodáno).

Opava: Šrom – Simerský, Hrabina, Svozil, Žídek – Kayamba, Zavadil, Jursa (88. Schaffartzik), Zapalač – Kuzmanovič (90. Janetzký), Smola (90. Juřena). Trenér: Kopecký.

Baník: Laštůvka – Mešaninov, Šindelář, Stronati, Fleišman (71. J. Šašinka) – Fillo (81. Stáňa), Jánoš (62. O. Šašinka), Jirásek, Holzer – Hrubý – Baroš. Trenér: Páník.

(nm) Zdroj: FC Baník Ostrava