PŘES 180 VÝJEZDŮ MORAVSKOSLEZSKÝCH HASIČŮ KVŮLI SILNÝM SRÁŽKÁM

Více než 180x už museli vyjet profesionální a dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje od středečního rána do 14 hodin čtvrtečního odpoledne  (23.5.2019) do terénu kvůli silným srážkám, ve čtvrtek hlavně na Frýdecko-Místecku (78x za necelé dva dny) a Opavsku (62x), na Novojičínsku (26x). Všechny události se obešly bez zranění a závažných materiálních škod.

Jejich činnost tvořilo po oba dny hlavně čerpání vody ze sklepů, garáží a dalších přízemních či suterénních částí rodinných domků, vedle toho i čištění kanalizací, propustků, větvemi zanesených koryt potoků a odstraňování bahna z komunikací. Hasiči rovněž monitorovali stoupání hladin některých rozvodněných toků. U větších řek nemuseli zasahovat.

Vodu hasiči například čerpali v opavské základní škole Ochranova, ze zatopených šaten v ZŠ v Opavě-Kylešovicích a také ze šaten v ZŠ ve Studénce, vodu ještě v opavské MŠ Sadová či v depu České pošty v Třinci-Oldřichovicích.

Ve třech zbývajících okresech Moravskoslezského kraje – Bruntál, Karviná a Ostrava-město – měli hasiči poměrně klid a od středečního rána do čtvrtečních 14 hodin v součtu pouhých 15 výjezdů kvůli nepříznivému počasí (Karviná 7, Ostrava-město 6, Bruntál 2).

Situace v krajském městě byla ve středu i čtvrtek v souvislosti se deštěm velmi klidná, pouze hladina řeky Ostravice dosáhla ve čtvrtek v 11 hodin na první stupeň povodňové aktivity (kulminovala před 14. hodinou). V tuto dobu zalila její voda u centra Ostravy levý břeh s asfaltovou silnicí, která musela být na několik hodin uzavřena zhruba ve dvousetmetrovém úseku mezi silničním mostem u Karoliny a tramvajovým mostem.