Ostravští strážníci i letos budou značit jízdní prostředky a kompenzační pomůcky syntetickou DNA

Ostravští strážníci budou i v letošním roce na ostravských cyklostezkách zdarma značit jízdní kola a koloběžky syntetickou DNA. V domácnostech pak hendikepovaných občanů označí touto metodou i jejich kompenzační pomůcky.

Od června začnou ostravští strážníci opět značit jízdní prostředky syntetickou DNA. Jde o unikátní metodu a toto značení je jedním z nejmodernějších prvků situační prevence majetkové trestné činnosti, kterou ostravští strážníci využívají nejen ke značení jízdních prostředků, ale i kompenzačních pomůcek.

„Projekt forenzního značení syntetickou DNA zajišťují strážníci naší městské policie od roku 2013. Za tu dobu strážníci označili téměř pět tisíc jízdních kol či koloběžek obyvatel města Ostravy. Kompenzační pomůcky byly označeny ve sto padesáti případech. Lépe si zabezpečit majetek mohou letos ale i další lidé, pakliže využijí možnosti značení jízdních kol, které poskytne městská policie opět zdarma. Účast obyvatel v rámci preventivních projektů je zásadní, díky zodpovědnému přístupu jednotlivce lze mnohdy omezit příležitosti k páchání protiprávního jednání a zvýšit riziko pro jeho pachatele,“ uvedl primátor Jan Dohnal.

Na jízdní kolo, koloběžku nebo kompenzační pomůcku se nanese netoxická látka obsahující roztok lepidla, UV složky a mikrotečky se specifickým kódem. Výjimečná je také tím, že na označeném předmětu není nátěr pouhým okem viditelný a odhalit jej lze až pod ultrafialovým světlem.

Takto označená jízdní kola, koloběžky a kompenzační pomůcky jsou evidovány v databázi Městské policie Ostrava a také v mezinárodní databázi výrobků REFIZ (registr forenzního identifikačního značení). Tato dokumentace jízdního kola pomáhá Policii ČR získat dostatek informací v případě odcizeném označeného předmětu.

Označené jízdní kolo, koloběžka nebo kompenzační pomůcky jsou rovněž vyznačeny viditelnou nálepkou s informací o provedení značení syntetickou DNA.