Ostravští hasiči zachraňovali dvě osoby – z lešení a stojanu na kola

Profesionální hasiči ze dvou ostravských stanic HZS MSK zachraňovali během úterního odpoledne 4.5.2021 osoby na dvou místech – nejprve stavebního dělníka středního věku, který upadl v Ostravě-Hrabůvce na lešení ve třetím podlaží domu do krátkého bezvědomí, poté pětiletého chlapce, který strčil v Ostravě-Nové Vsi nohu do dřevěného stojanu na kola. 

Krátce před 15. hodinou vyjely dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Zábřeh a Poruba – do Tlapákovy ulice v Ostravě-Hrabůvce na pomoc stavebnímu dělníkovi ze Slovenska, který měl na lešení bytového domu zdravotní problémy.

Hasiči vylezli po stavebních žebřících na lešení do druhého patra a pomocí záchranné plachty jej snesli dolů přes jeden z bytů a dál vnitřkem budovy. Dole jej předali týmu ZZS MSK. Zásah trval asi půlhodinku. „To bezvědomí bylo naštěstí jen krátké. Když jsme ho snášeli, už komunikoval,“ uvedl velitel hasičského zásahu.

Zhruba o tři hodiny později vyjela jednotka HZS MSK ze stanice Poruba do rekreačního areálu u novoveských rybníků, kde pětiletý zvídavý chlapec strčil do dřevěného stojanu – přesněji do festovní klády se zářezy pro kola – kolínko tak, že vyřezaný otvor v kládě uvěznil i jeho stehno a lýtko.

Hasiči rozřezali kládu ruční pilkou svislým směrem a pak zvětšili otvor, svírající chlapcovu nohu, hydraulickým rozpínákem. To jej osvobodilo.

Zásah trval jen několik minut, „statečný chlapec téměř vůbec neplakal,“ poznamenal velitel zásahu. I ten skončil v péči týmu ZZS MSK.

(ab)