OSTRAVA VSADILA NA EKOLOGICKOU DOPRAVU

Městská hromadná doprava bude do konce roku 2020 používat výhradně autobusy na ekologický pohon a zcela vyřadí vozy s dieselovými motory. Město však vybavuje ekologickými automobily i městskou policii. Vozy na CNG nebo elektroautomobily používají i městské obvody.

Město, jednotlivé obvody a Městská policie Ostrava využívají 48 vozů s alternativním pohonem. Primátor Tomáš Macura předal minulý týden městské policie šest vozů s pohonem na stlačený plyn (CNG). „Tím jsme splnili letošní plán, kterým bylo předání 21 vozidel na ekologický pohon pro město, obvody a městské strážníky z projektu Ostravou na alternativní pohon. Aktuálně máme k dispozici již 48 nových vozidel s alternativním pohonem, z toho 8 elektromobilů a 40 vozidel s pohonem CNG. V případě městské policie je naším cílem, aby všechny její služební automobily byly jen na CNG nebo se jednalo o elektromobily a od splnění tohoto cíle nás dělí jen měsíce,“ řekl primátor Tomáš Macura.

Magistrát již předložil novou společnou žádost v rámci projektu „Ostravou na alternativní pohon II“ na dalších 20 kusů vozidel na alternativní pohon, z toho pět vozů pro Městskou policii Ostrava a zbytek pro 11 městských obvodů. Hošťálkovice, Hrabová, Krásné Pole, Nová Ves, Ostrava-Jih, Polanka nad Odrou, Poruba a Radvanice a Bartovice získají jeden automobil. Dva vozy budou používat Moravská Ostrava a Přívoz, Stará Bělá a tři automobily obvod Mariánské Hory a Hulváky. Z celkového počtu 20 automobilů budou tři na CNG pohon a 17 elektromobilů.

Žádost byla úspěšně schválena Státním fondem Životního prostředí a město obdrželo Rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků. K projektu je připravena veřejná zakázka na nákup vozidel, která nyní čeká na vyhlášení. V roce 2019  tak bude mít Ostrava již 68 vozidel z kategorie nízko-emisních aut.

(ab) Zdroj: www.ostrava.cz