OSTRAVA SPOLUPOŘÁDÁ KVĚTNOVOU SOUTĚŽ DO PRÁCE NA KOLE

Stojan s koly na Prokešově náměstí. Foto: René Stejskal

Ostrava se letos podruhé v historii stane městským organizátorem soutěže Do práce na kole. Ostravští radní rozhodli o spolupráci se spolkem  Auto*Mat, který soutěž pořádá. V roce 2018 se do ní jen v Ostravě zapojilo 667 cyklistů, běžců a chodců, kteří společnými silami zdolali 194 013 km.

„Mám radost, že můžeme opět spolupořádat za město tuhle soutěž, která propaguje aktivní dojíždění do zaměstnání jako alternativu k dojíždění osobním automobilem. Vloni nás velmi potěšil zvýšený zájem soutěžících a věřím, že tento rok jich bude minimálně jednou tolik,“ řekla náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová.

Soutěž Do práce na kole se koná od 1. do 31. května a je určena všem cyklistům, běžcům a chodcům, kteří chtějí zlepšit nejen svou kondici, zdraví, náladu, ale možná i vztahy s kolegy a přispět i k čistšímu ovzduší nebo celkově příjemnějšímu a bezpečnějšímu městu. Cílem soutěže není jen dobrý pocit soutěžících, ale také sběr informací o skutečných trasách, které lidé do práce využívají.

Rozjíždíme největší mapování skutečných tras cyklistů. Spolupracujeme s analytiky, kteří umí porovnávat anonymizovaná data o trasách účastníků z propojených aplikací a srovnávat je s mapovými podklady měst. Z pilotního projektu víme, že cyklisté leckdy jezdí úplně jinudy, než jak jim úředníci naplánovali. Vytipovali jsme také několik míst, kde je velký pohyb cyklistů, více nehod, přestupků a také nedostatečná infrastruktura. O těchto místech pak budeme s městy dále jednat,“ vysvětluje za organizátory Jan Haruda ze spolku Auto*Mat.

Tématem 9. ročníku výzvy Do práce na kole je Homo cykliens. Téma má asociovat nový přístup k mobilitě ve městě, vznik „nového druhu“ člověka. Nový člověk je podle organizátorů ze spolku Auto*Mat vybaven horským kolem, silničkou, skládačkou, koloběžkou, nebo běžeckou obuví, prostředky, které v městské džungli obstojí lépe, než osobní automobil. Nezáleží, jestli je mladý nebo starý, muž nebo žena. Výzva Do práce (i do školy) na kole je tu pro všechny.

V Ostravě budou oceněni cyklisté, chodci a běžci v kategoriích „Výkonnost jednotlivců“, „Během do práce“ a „Pravidelnost týmů“. „Stejně jako vloni pro ně budou připraveny hodnotné ceny. Registrace do soutěže proběhnou ve třech vlnách. První vlna během měsíce března je cenově nejvýhodnější, druhá a třetí vlna bude následovat v dubnu,“ doplnila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová. Elektronický registrační formulář, stejně jako další informace o soutěži, doprovodných akcích a cenách pro soutěžící na  www.dopracenakole.cz nebo na http://zdravaova.cz.