Ostrava ocení vysokoškolské studenty udělením titulu a ceny Talent roku

Zcela nový program ocenění vysokoškolských studentů za jejich studijní, vědeckou a společenskou prospěšnost, schválili ostravští zastupitelné. Program studenty motivuje i podpoří ve studiu. Titul a cena „Talent roku“ budou udělovány v každém akademickém roce, na ocenění je alokována celková částka jeden milion korun. Maximální výše finanční částky pro jednoho studenta je definována na jedno sto tisíc korun. Návrhy lze nyní podat do konce října 2021. Program vychází z dlouholeté unikátní aktivity města, podporující studenty vysokých škol.

„Pokračovat v podpoře studentů považuji i nadále za velmi důležité. Je zapotřebí vytvářet podmínky pro jejich studium a další profesní uplatnění, stejně jako umět ocenit studijní úspěchy a vědecké výsledky nadaných jednotlivců. V uplynulých letech podpořilo město mnoho talentovaných mladých lidí. Někteří z nich náleží k uznávaným odborníkům ve svých oborech, ať už v oblasti vědy či kultury,“ konstatovala náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová.

Novému programu předcházel dlouholetý projekt podpory studentů s názvem Stipendia města Ostravy. S ohledem na ekonomickou zátěž, způsobenou pandemií, zrušili zastupitelé výběrové řízení k poskytnutí stipendií studentům v akademickém roce 2020/2021. O titul Talent roku mohou nyní usilovat studenti vysokých škol nebo univerzit, studující v České republice nebo v zahraničí. Hodnoceny budou studijní a vědecké úspěchy v technických, přírodovědných, společenskovědních, humanitních studiích a uměleckých programech. Titul a cena statutárního města Ostrava budou udělovány ve dvou kategoriích. V první se mohou o ocenění ucházet studenti bakalářského a magisterského studia, v další pak studia doktorského. Student musí mít v době podání návrhu místo trvalého pobytu na území města Ostravy.

Podané návrhy pak posoudí dle stanovených kritérií komise pro vzdělávání, vědu a výzkum a náměstkyně primátora pro školství a sport. Hodnoceny budou například studijní výsledky, publikační činnost, vědecké úspěchy, práce ve vědeckých týmech, ale také společensky prospěšná činnost neziskového charakteru. O udělení titulu a ceny rozhodnou poté zastupitelé.