Moravskoslezští hasiči zachraňovali kunu, labuť a srnce

Hbitou kunu ze sítě fotbalové brány museli v pátek 2.8.2019 ráno vyprošťovat profesionální hasiči z hlučínské stanice HZS Moravskoslezského kraje u rodinného domku v Hlučíně-Darkovičkách (okres Opava).

Po pečlivém rozplétání a opatrném rozřezávání sítě ostrým nožem ihned uprchla, již se nedozvíme, zda šlo o nějaké zvířecí varování na půl cesty mezi městy Ostravou a Opavou.

Také na Karvinsku, kde působí prvoligový fotbalový tým museli profesionální hasiči (ze stanice HZS MSK Karviná) zachraňovat ve čtvrtek 1.8.2019 dopoledne krásného tvora, tentokrát mohutného samce labutě, který zřejmě spolknul silonový vlasec i s háčkem a návnadou. Ze zobáku mu při plavání po hladině rybníka Větrov v Petrovicích u Karviné, části Závada, smutně visel plastový plovák.

Hasiči se nejprve pokusili celé labutí hejno s dominantním labuťákem a několika mladými nalákat ke břehu. V rákosí čekal hasič s podběrákem, ale chytří ptáci vždy nějak proklouzli a drželi se na rybníku dál od břehu pospolu, ne a ne se rozdělit. Nakonec se hasičům přece jen podařilo labuťáka na chvíli oddělit a pomocí hbitého zásahu na rychlém gumovém člunu Mark III s motorem jej během několika minut polapili.

Hasiči labuť opatrně naložili do člunu a rychle dojeli ke břehu, kde jej pracovník Záchranné stanice Bartošovice naložil do předem připravené papírové krabice a odvezl na veterinární ambulanci k odstranění rybářské návnady z krku. Zaměstnanec záchranné stanice „přislíbil“ labutí rodince a všem přihlížejícím lidem, že jejich šéf bude brzy zpět…

Třetí záchranu mají na kontě profesionální hasiči ze stanice HZS MSK Ostrava-Přívoz, také ve čtvrtek. Statný srnec se chtěl v Ostravě-Michálkovicích o období jejich říje protáhnout kovovou vjezdovou bránou u rodinného domku, ale mezera mezi dvěma svislými tyčemi byla dobrá jen pro hlavu a přední běhy, pro zadní běhy tvora už příliš úzká. Srnec tak zůstal zaklíněný. Hasiči jej vysvobodili pomocí hydraulického vyprošťovacího rozpínáku, který obvykle používají u dopravních nehod, a vypustili jej do přírody.

(nm)