MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA VRCHOLÍ

Foto: Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Autor: Martin Straka,

MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL LEOŠE JANÁČKA VRCHOLÍ ZÁVĚREČNÝM KONCERTEM KATEŘINY KNĚŽÍKOVÉ NA HUKVALDECH. 

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka má před sebou finálový víkend na Hukvaldech. Sobota 26. června je celá věnovaná operetě Polská krev. Den odstartuje workshop, ve kterém se děti i dospělí vydají interaktivní formou prozkoumat populární písně této zábavné operety.

Sobotní program vyvrcholí na výpravnou operetou Polská krev v podání operního souboru Národního divadla Brno. Hukvaldskou oboru zaplní orchestr, smíšený a dětský sbor, tanečníci a sólisté. V neděli se mohou festivaloví hosté v hukvaldské oboře těšit na velké finále v podání sopranistky Kateřiny Kněžíkové, která vystoupí společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry.

Na koncertu pod širým nebem zazní série písní od českých a francouzských klasiků. Po koncertu se uskuteční autogramiáda nového CD Kateřiny Kněžíkové: Phydilé. V případě deště se koncert přesune do Domu kultury města Ostravy. Polská krev se v případě vydatného deště ruší. Partnerem celého festivalového víkendu je Nadace ČEZ.

„Když jsme na konci května festival zahajovali, měli jsme pouze mlhavou představu o tom, jak to všechno zvládneme. Byli jsme první v republice, kdo se rozhodl uspořádat tako rozsáhlou kulturní akci s diváky. Jsem velmi rád, že si diváci na koncerty i přes všechny komplikace našli cestu a vytvořili pravou festivalovou atmosféru, na kterou jsme se my i umělci po dlouhé měsíce těšili. Věřím, že závěrečný koncert festivalu zaplní hukvaldskou oboru tak, jako tomu bylo v minulých letech,“ říká Jaromír Javůrek, ředitel MHFLJ.

PARTNEREM FESTIVALOVÉHO VÍKENDU JE NADACE ČEZ

Program finálového víkendu na Hukvaldech je dramaturgicky přizpůsoben rodinám s dětmi včetně zvýhodněného rodinného vstupného. Vstupenky na všechny programy jsou dostupné na www.mhflj.cz.

O Festivalu

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka vznikl v roce 2018 sloučením dvou významných festivalů klasické hudby nesoucích jméno Leoše Janáčka: Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Jeho cílem je prezentace děl klasické hudby v Moravskoslezském kraji s důrazem na dílo a odkaz Leoše Janáčka, v podání špičkových českých a zahraničních umělců a souborů. Festival je dlouholetým členem Evropské festivalové asociace, kde je společně s Pražským jarem jediným zástupcem České republiky a reprezentuje tak české festivalové dění a českou klasickou hudbu i na této platformě.