KOLEDA VYNÁŠÍ, UKAZUJE PRŮZKUM SEZNAM.CZ

Jak ukázal průzkum české internetové jedničky Seznam.cz, velikonoční dobroty si lidé připravují většinou podomácku sami, mezi nejoblíbenější patří tradiční beránek. Koledování dlouhodobě převažuje v menších českých obcích a zvykům kraluje barvení vajíček. Hitem určeným pouze dospělým koledníkům jsou pro letošek domácí pálenky a jeden dospělý člověk si přijde na výslužku ve výši 80 korun.

České domácnosti i na Velikonoce stále často pečou. „Mezi nejčastěji podávané velikonoční pečivo patří tradiční mazanec a beránek. Na svátečním stole se oba pokrmy objevují u 60 % českých domácností, přičemž více než polovině z nich se připravují vlastnoručně,“ říká Darek Pikálek, uživatelský a marketingový výzkumník Seznam.cz, a dodává: „Zajímavostí je, že další tradiční velikonoční pokrmy, jako jidáši, už z domácností pomalu mizí.“

Koledování je častější v malých obcích

Nejčastějšími zvyky, které udržuje okolo dvou třetin dotázaných, je barvení vajíček, pletení či alespoň nákup pomlázky i koledování. To je pak častější v malých obcích. „Dospělí koledníci dostávají jako koledu většinou sladkosti a alkohol. Obarvená vajíčka dostane jen čtvrtina z nich. Nejčastějším alkoholem, který koledníci získají, je jednoznačně domácí slivovice,“ doplňuje Pikálek. Často také obdrží domácí hruškovici a meruňkovici nebo kupovaný rum a vodku. Data průzkumu Seznam.cz dále ukazují, že koleda pro jednoho člověka stojí průměrně 60 korun. Pro děti vyjde na 40 Kč, pro dospělé pak na 80 Kč.