Kapela Tři vykřičníky vydává videoklip k písni Ostravak

Foto: Archiv Tři Vykřičníky

V hlavní roli zběsilá ondatra, Jarek Nohavica, Martin Chodúr a řada osobností, herců, hudebníků a autentických lokací.

Jak už název kapely i písně napovídá, jde o ryze patriotickou záležitost. Píseň autora Radka Ogurčáka v sobě nese trochu kontroverze, legrace ze sebe sama a poukazování na stereotypy. Stále se totiž najdou tací, kteří Ostravu vidí jako město plné horníků s polským přízvukem. Kritik může říct, že píseň zaspala dobu, že je Ostrava už vnímána trochu jinak. Celý počin může působit i kontraproduktivně, když unikne pointa písně a nadsázka v ní ukrytá.

Videoklip obsahuje alkohol, sex i násilí a může být vnímán mnoha způsoby. Divák může jen sklouznout po povrchu líbivých záběrů a pousmát se nad zápletkou, jejím odhalením na konci a výskytem známých a kapelou uznávaných osobností. Kdo chce, může zabrouzdat více do hloubky a téměř v každé scéně si najít spoustu detailů, od notoricky známých hornických fáraček a uniforem, ve kterých kapela celou dobu hraje, přes propojování nuancí textu a scén, dvojsmyslů a nadsázky. Opravdový znalec místního prostředí najde snad v každé scéně druhou a třetí vrstvu, mnohdy až důmyslně běžnému oku ukrytou satiru.

Lehce provokativního scénáře a režie se ujal ostravský patriot Jan Rušaj. Jestli je to před hranou, na, nebo už za ní musí divák posoudit sám.

Ve videoklipu vystupuje 19 výrazných osobností: Jaromír Nohavica, Martin Chodúr, Zdeněk Chlopčík, Boris Urbánek, Martin Lukeš, Jiří Sedláček, Michal Sedláček, Lada Bělašková, David Girten, Vadim Pekárek, Václav Fajfr, Jindra Holubec, Jan Petro, Zdeněk Ševčík, Patrik Pavlíček, Marián Michňa, Karolína Veselá, Lubomír Baum, David Pargač.

Natáčelo se na 9 lokacích: Dolní Vítkovice – Bolt Tower, KOX, Heligonka, DK Akord, Prokešovo náměstí, Divadlo Petra Bezruče, La Petite Conversation, Katedrála Božského Spasitele, stadion Bazaly.

Při natáčení nebylo zraněno žádné zvíře, ani ondatra, která se objevila už v předchozím klipu kapely. Více informací o kapele a jejich tvorbě najdete na webu https://www.trivykricniky.cz/ a na sociálních sítích.

(nm)