Kalendárium města Ostravy na 43. týden od 24. října do 30. říjn

Kalendárium historických událostí města Ostravy od 24. října do 30. října.

26. říjen 2000

Do Ostravy přijela 26. 10. 2000 jedna z dosud nejvýznamnějších oficiálních návštěv. Tehdejší primátor Evžen Tošenovský přivítal na Nové radnici belgického krále Alberta II. s královnou Paolou. Panovnický pár navštívil město v doprovodu ministra pro místní rozvoj ČR Petra Lachnita. Vzácní hosté se společně s představiteli města vydali na krátkou procházku centrem Ostravy, jehož ulice stejně jako prostranství před Novou radnicí zaplnily stovky zvědavých občanů. Některým z nich se poštěstilo pozdravit se s Jejich Veličenstvy i podáním ruky. Součástí programu návštěvy byl slavnostní oběd s mysliveckým menu v hotelu Imperial. Albert II. vládl jako král Belgičanů v letech 1993–2013 a poté, co ze zdravotních důvodů abdikoval, předal vládu svému synovi Filipovi. Královna Paola pochází jako příslušnice kalábrijské aristokracie z jednoho z nejstarších italských rodů.

28. říjen 1947

Před 75 lety byl v Ostravě při příležitosti státního svátku slavnostně otevřen nejstarší zimní stadion s umělou ledovou plochou na území města. Na slavnostní oběd v hotelu Imperial navazoval veřejný program přímo na stadionu. Mezi čestnými hosty byli zástupci ústředních úřadů, představitelé znárodněného průmyslu, činovníci sportovních svazů, tělocvičných spolků a politických stran. Po státní hymně promluvili zástupci družstva pro výstavbu stadionu – místopředseda Vladislav Kornia a redaktor Štěpán Janča. Následovaly projevy dalších řečníků, kterých se podle dobových komentářů neslo od mikrofonu až zbytečně mnoho. Vrcholem slavnostního programu byl hokejový zápas mezi výběry Čech a Moravy, jemuž přihlíželo zhruba deset tisíc diváků, ovšem zájem byl až trojnásobný. Tým Čech byl totiž z velké části tvořen čs. reprezentanty, kteří právě roku 1947 vybojovali historicky první titul mistrů světa.

30. říjen 1894

Dne 30. 10. 1894 se v Zábřehu nad Odrou narodil architekt a stavitel Karel Gajovský (původním jménem Gajewski). Pocházel z početné havířské rodiny, jeho otec sem přišel za prací z polské Haliče. V meziválečné době patřil k nejvýznamnějším stavebním podnikatelům na Ostravsku. V Hrabůvce vybudoval rovněž dřevozpracující závod. Přestože neměl akademické vzdělání, jako projektant se stal uznávaným tvůrcem funkcionalistické architektury. Podílel se na stavebním rozvoji rodného Zábřehu a Hulváků. Významně se angažoval v českém dobrovolném hasičstvu, byl náčelníkem hasičské župy v Moravské Ostravě. V době okupace jej roku 1943 zatklo gestapo, nacisté ho věznili v koncentračních táborech Buchenwald a Osvětim. Komunisté jeho úspěšnou stavební firmu po únoru 1948 znárodnili a nemovitý majetek vyvlastnili. Karel Gajovský zemřel 5. 5. 1983 v Ostravě.

Zpracoval: Archiv města Ostravy