Krajské kolo ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel zná své vítěze

V sobotu, 20.5.2023 se na Slezském náměstí v Bílovci konalo Krajské kolo ve vyprošťování u dopravních nehod.

Celkem 12 týmů, zahrnující jak profesionální, tak dobrovolné jednotky, poměřilo své síly a dovednosti při různých scénářích simulovaných dopravních nehod. Úkolem soutěžního týmu bylo v limitu 20 minut co nejefektivněji, a hlavně bezpečně, vyprostit osobu z havarovaného vozidla. Při simulaci dopravních nehod bylo využito i prvků vyskytujících se při reálných nehodách jako jsou stromy, betonové zábrany a sloupy. Součástí vyprošťovacích prací byla i stabilizace vozidla, práce s hydraulickým vyprošťovacím zařízením, pro zraněnou osobu pak poskytnutí první předlékařské pomoci.

Celý proces vyproštění byl sledován rozhodčími, kteří hodnotili zásah a vyproštění zraněné osoby v oblastech taktiky, techniky provedení zásahu a poskytnutí první pomoci. Oblast taktiky zahrnovala velení u zásahu, spolupráci a komunikaci v rámci týmu a bezpečnost práce. V technice provedení zásahu se hodnotila technika ovládání vyprošťovacího zařízení, ale i způsob využití ochranných prostředků potřebných k ochraně zraněné osoby. Při poskytování první pomoci se hodnotilo např. zajištění životních funkcí vyprošťované osoby a její fixace.

V kategorii jednotek profesionálních hasičů si nejlépe počínal čtyřčlenný tým HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Třinec, mezi jednotkami SDH zvítězil tým domácího města Bílovce.

Za týmem Třince, se na druhém místě v kategorii profesionálních hasičů umístila stanice v Bruntálu, třetí příčku pak obsadila jednotka ze stanice Kopřivnice. Mezi jednotkami dobrovolných hasičů se na druhé příčce umístil tým z Vratimova, třetí pak obsadili členové týmu z Rýmařova.

Mimo soutěž se představil i HZS Správy železnic, jednotka z Ostravy a tři týmy polských kolegů z měst Wodzislaw Slaski, Jastrzębie-Zdrój a Cieszyn.

Vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel je vysoce specifickou činností, kterou v ČR jako jediní vykonávají právě hasiči.