Kalendárium města Ostravy na 26. týden

Kalendárium historických událostí města Ostravy

(od 28. června do 4. července)

28.června 1753

Dne 28. června 1753 se na Hukvaldech narodil Jakub Tisch, kameník a sochař. Vyučil se u svého otce. Do Moravské Ostravy se přestěhoval v roce 1778 a trvale se zde usadil. V roce 1785 byl přijat za spolumistra do cechu zedníků a kameníků v Paskově. Pár let předtím pracoval v kostele sv. Václava v Moravské Ostravě, kde s olomouckým sochařem Antonínem Losertem postavil nový oltář v kapli Anděla Strážného. Z jeho dílny pocházela také kostelní dlažba z tesaného kamene, položená v roce 1800. Bydlel v maloměšťanském domě č. 42 na Vítkovickém předměstí před Hrabovskou bránou (dnes v místech před hotelem Imperial). Zemřel 26. 1. 1810 v Moravské Ostravě.

1.července 1960  byl na základě zákona č. 35/1960 Sb. O územním členění státu zrušen dosavadní okres Ostrava-venkov a jeho obce připojeny k sousedním okresům Frýdek-Místek, 1. července 1960 byl na základě zákona č. 35/1960Sb. O územním členění státu zrušen dosavadní okres Ostrava-venkov a jeho obce připojeny k sousedním okresům Frýdek-Místek, Karviná a Opava. Obce Bartovice, Hrabová a Martinov byly připojeny k Ostravě. Celkový počet obyvatel Ostravy se touto integrací zvýšil o 7492 osob a územní rozloha se rozšířila o 19,24 km2. Zároveň došlo ke zrušení Ostravského kraje a byl vytvořen nový Severomoravský kraj se sídlem v Ostravě, který zahrnoval okresy Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Přerov, Šumperk a Vsetín.

Foto:

Interiér kostela sv. Václava v Ostravě, kde se Jakub Tisch podílel na postavení nového oltáře.

Zpracoval Archiv města Ostravy