Kalendárium historických událostí města Ostravy od 18. září do 24. září

19. 9. 1973

Dne 19. 9. 1973 se Baník Ostrava utkal na Bazalech s irským Cork Hibernians FC v 1. kole Poháru vítězů pohárů. V týmu soupeře nastupovali pouze 3 profesionální hráči, zápas byl pro obě mužstva prvním vzájemným střetem. Jediný gól utkání vsítil v 25. min. ostravský Milan Albrecht. V odvetě Baník zvítězil 2:1. V 2. kole narazil na 1. FC Magdeburg z Německé demokratické republiky a byl vyřazen (2:0, 0:3). 1. FC Magdeburg se stal v ročníku 1973/1974 vítězem celé soutěže. Pro Baník šlo o druhé vystoupení v evropských pohárech.

21. 9. 1878

Dne 21. 9. 1878 se narodil ve Štěpánově (okr. Olomouc) horní inženýr a ředitel Vítkovických kamenouhelných dolů (VKD) Eduard Šebela. Od roku 1912 působil ve funkci závodního na jámě Ida v Hrušově a po vzniku republiky se stal centrálním ředitelem VKD. V čele největší ostravské těžební společnosti zůstal až do roku 1939. V meziválečné době se intenzivně věnoval kulturnímu a uměleckému dění v Moravské Ostravě. Zasloužil se o vznik Domu umění, jehož sbírky obohatil darem několika cenných výtvarných děl. Podílel se na provozu české divadelní scény. Jako člen Pohorské jednoty Radhošť přispěl k rozvoji beskydské turistiky a lyžařství. Po vynuceném odchodu z VKD se stáhl do ústraní. Poslední léta života trávil na svém venkovském sídle v Kunčicích pod Ondřejníkem, kde 26. 7. 1952 zemřel. Pochován byl o tři dny později do rodinné hrobky v Moravské Ostravě.

21. 9. 1923

Dne 21. 9. 1923 navštívila Moravskou Ostravu 25členná výprava hostů z Bulharska. Průvodcem jim byl prof. Ivan Mrkvička, předseda spolku česko-bulharské „Vzájemnosti“ v Sofii. Účelem návštěvy bylo navázat styky s Československem po stránce kulturní a hospodářské a seznámení s krajem. Hosty uvítal za obec Moravskou Ostravu JUDr. Edmund Palkovský společně s členy místního akademického klubu studenstva „Odra“. Večer byl pro hosty uspořádán večírek v hotelu Slavia. Následující den byla naplánovaná návštěva Vítkovických železáren a společenský večírek v hotelu Brioni. Návštěvu dolů hostům znemožnila probíhající hornická stávka. Z Ostravy pak 23. 9. 1923 výprava zamířila na další plánovaná setkání do Prahy.

Zpracoval: Archiv města Ostravy